Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Od 1 lipca zmiana przepisów przy polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA przekazał dobre wieści
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.06.2022 16:03

Od 1 lipca zmiana przepisów przy polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA przekazał dobre wieści

granica polsko-białoruska
Piotr Molecki/East News

Zmiany na polsko-białoruskiej granicy. Od 1 lipca zniesione zostanie obowiązywanie rozporządzenia o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym w woj. lubelskim i podlaskim. Wojewoda podlaski zdecydował, że w to miejsce wprowadzony zostanie zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy.

O tym, że rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania obowiązywać ma jedynie do 30 czerwca, poinformował za pośrednictwem Twittera szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Do końca miesiąca ma bowiem powstać budowana od stycznia fizyczna zapora na polsko-białoruskiej granicy. Do tej pory udało się postawić odcinek o długości ponad 130 km, docelowo płot ma obejmować obszar 186 km.

Długie miesiące z zakazem

Na decyzję MSWiA trzeba było czekać długie miesiące. Obecne rozporządzenie weszło w życie 2 marca i było kontynuacją poprzedniego, które wprowadzono na okres od 1 grudnia 2021 roku do 1 marca 2022 roku. Wcześniej przez cały wrzesień, październik i listopad na wskazanym obszarze obowiązywał stan wyjątkowy związany z nasilającą się presją migracyjną z terenu Białorusi.

Władze uzasadniały swoją decyzję, tłumacząc, że ich działania są wysoce usprawiedliwione. W pobliżu granicy wciąż zatrzymywano nielegalnych migrantów, dochodziło także do groźnych incydentów z ich udziałem, które, w ocenie rządzących, mogły zostać wykorzystane do eskalacji problemu.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy

Początkiem kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy było lato 2021 roku. W okolice przejść granicznych Białorusini zaczęli sprowadzać wówczas migrantów ekonomicznych z krajów Bliskiego Wschodu. Ci, chcąc nielegalnie przedostać się do Polski, liczyli na to, że trafią dalej do bogatych krajów Europy, takich jak Francja czy Niemcy.

Choć sytuacja została opanowana po kilku tygodniach intensywnego szturmu, do dziś Straż Graniczna odnotowuje próby przekroczenia granicy wbrew obowiązującemu prawu. Tylko w czwartek SG poinformowała o tym, że na teren RP chciało minionej doby dostać się siedmiu cudzoziemców. Byli to obywatele Egiptu, Jemenu i Syrii.

Próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy miały miejsce na odcinkach granicy chronionych przez placówki SG w Białowieży, Nowym Dworze, Czeremsze i Mielniku. W 2022 r. pogranicznicy ujawnili już łącznie 5 tys. 535 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Polsat News, Goniec.pl