Kryzys na granicy. Budowa zapory zakończy się w czerwcu, podpisano trzy umowy
W trakcie konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zdradził, że Straż Graniczna podpisała dzisiaj trzy ważne umowy, które będą milowym krokiem w procesie budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Mur ma być gotowy w czerwcu 2022 r.
Poza wiceszefem MSWiA na konferencji wystąpiła także gen. bryg. Wioleta Gorzkowska, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Trzy ważne umowy ws. zapory na granicy
Ustawa o budowie zapory na granicy z Białorusią weszła w życie w październiku. Na tej podstawie powołano pełnomocnika do spraw budowy zabezpieczenia i specjalny zespół.
Choć osoby odpowiedzialne za nowe przedsięwzięcie przystąpiły do pracy, to pojawiły się opóźnienia. W trakcie wtorkowej konferencji prasowej Maciej Wąsik tłumaczył, że zakończenie pierwszych prac, które kończą się podpisaniem umów, było zaplanowane na koniec 2021 r. - Te prace się przedłużyły o 10 dni. Okres świąteczny miał wpływ na to - wskazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Kontrakty udało się podpisać 4 stycznia 2022 r. Maciej Wąsik zdradził, że są to "duże umowy”, które będą "dużym krokiem w procesie inwestycyjnym na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej".
Zapora już w czerwcu. Będzie miała 180 km długości
Gen. bryg. Wioleta Gorzkowska zdradziła w trakcie konferencji, że "zakończenie budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy nastąpi w czerwcu 2022 r.". Za wybudowanie ogrodzenia odpowiadają znane spółki.
W połowie grudnia 2021 r. MSWiA przekazało, że chęć wybudowania zapory zgłosiło siedem podmiotów. Ostatecznie za to przedsięwzięcie odpowiadają Budimex i Unibep, jedne z największych spółek budowlanych w Polsce.
Ogrodzenie ma mieć łącznie 180 km długości i powstanie na terenie woj. podlaskiego. Budimex ustawi 105 km zapory, a Unibep - 80 km. MSWiA wskazało, że prace mają być prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę.
Zabezpieczenie o wysokości 5,5 m będzie składało się z pięciometrowych stalowych słupów zakończonych półmetrowym zwojem z drutu. Dodatkowo zapora ma być wyposażona w nowoczesne sprzęty m.in. kamery i czujniki ruchu wzdłuż całej granicy. Dzięki temu przekroczenie granicy będzie niemożliwe.
Kryzys na granicy. Zamiast stanu wyjątkowego nowelizacja prawa
Decyzja o wybudowaniu zapory na granicy z Białorusią ma związek z kryzysem migracyjnym, który wybuchł na terenach przygranicznych w sierpniu. Do największej próby siłowego wtargnięcia na teren Polski doszło 8 listopada, o czym informowaliśmy tutaj.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej zmusiła rząd do wprowadzenia stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego. Obowiązywał od 2 września do 1 grudnia 2021 r.
Konstytucja nie zezwala na kolejne wydłużenie stanu wyjątkowego. W związku z tym przyjęto nowelizację ustawy o ochronie granicy, na mocy którego szef MSWiA wydał rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w dokładnie tych samych 183 miejscowościach, w których obowiązywał stan wyjątkowy.
Nowe zasady wygasną dopiero 1 marca 2021 r. Jednak prawnicy mają wątpliwości co do umocowania prawnego tych decyzji, o czym więcej można przeczytać w tym artykule.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Lex Czarnek. Jakie zmiany wprowadza kontrowersyjna ustawa? Polacy już protestują
Nie żyje Tolek Lisiecki. Nagła śmierć zaskoczyła bliskich i fanów krakowskiego muzyka
Zenek Martyniuk ma już dość wybryków syna. Gwiazdor podjął ostateczną decyzję
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: konferencja wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, Twitter, RMF FM, money.pl