Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowa Matura: Wiceminister Dariusz Piontkowski komentuje zmiany
Jakub Franek
Jakub Franek 12.12.2022 20:15

Nowa Matura: Wiceminister Dariusz Piontkowski komentuje zmiany

EN 01528740 0016
Piotr Molecki/East News

Uczniowie czteroletnich liceów w tym roku szkolnym po raz pierwszy podchodzą do egzaminu dojrzałości. Nowa matura przeszła zmiany, zwłaszcza w kwestii zagadnień testu z języka polskiego. Jak podkreśla wiceminister Dariusz Piontkowski, nacisk na historię polskiej literatury ma na celu stworzenie wspólnego kodu kulturowego między pokoleniami.

Nowa matura: więcej literatury

W roku szkolnym 2022/2023 pierwszy rocznik podążający nową podstawą programową po raz pierwszy podejdą do egzaminu dojrzałości. Już teraz w czteroletnich liceach trwa próbna matura, która zakończy się w środę 21 grudnia egzaminem z historii. Chociaż tegoroczni maturzyści nie muszą jeszcze stanąć naprzeciwko przyjętego niedawno progu zdawalności na egzaminach dodatkowych, już teraz mogą spodziewać się zmian.

Zmiany dotykają przede wszystkim egzamin z języka polskiego. Uczniowie liceów w tym roku staną naprzeciw znacznie rozszerzonej listy lektur obowiązkowych, przede wszystkim obejmujących szeroki zakres historii literatury języka polskiego. Pytania na ich temat zasilą pulę obowiązkowego egzaminu ustnego, która to we wrześniu bieżącego roku została opublikowana na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Co więcej, wzrasta długość wypracowań na egzaminie pisemnym. Matura w roku 2023 i 2024 wymaga co najmniej 300 słów, od 2025 minimum wzrasta do 400.

Wiceminister komentuje

Dariusz Piontkowski, wiceminister w resorcie edukacji Przemysława Czarnka, odniósł się do zmian w maturze. Jak wskazał, "trzeba wyraźnie powiedzieć, że nowa formuła matury, nie oznacza, że egzamin maturalny całkowicie się zmienia."

- On jest tylko lekko modyfikowany w stosunku do tych reguł, które dotąd obowiązywały, a z punktu widzenia wszystkich maturzystów, którzy po raz pierwszy przystępują do tego egzaminu, to i tak będzie zawsze nowy egzamin maturalny, bo oni po raz pierwszy ten egzamin przecież zdają - podkreślił. Zapytany o komentarz na temat zwiększonego nacisku na historię literatury odpowiedział, że celem jest utrzymanie kontaktu międzypokoleniowego i utrzymanie wspólnego kodu kulturowego. Jednocześnie skomentował, że zmiany czekają egzamin z języka obcego nowożytnego, jak i matematyki. Ta ostatnia wydała mu się "nieco łatwiejsza".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: RadioZET.pl/PAP