Matura 2023. Mamy rozwiązania egzaminu z matematyki, nie było łatwo
W poniedziałek 8 maja maturzyści w całym kraju podchodzili do trzeciego dnia tegorocznych matur, podczas którego pisali egzamin z matematyki. O 9 rano rozpoczął się egzamin na poziomie podstawowym, a tuż po tym Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze maturalne z matematyki. My natomiast postanowiliśmy je rozwiązać we współpracy z matematykaniegryzie.pl.
Matura 2023. Arkusze CKE i odpowiedzi z matematyki
Matura z matematyki należy do egzaminów obowiązkowych, do których przystąpić musi każdy podchodzący do egzaminu dojrzałości. Arkusz maturalny z matematyki na poziomie podstawowym składa się z zadań zamkniętych i otwartych o różnej wartości punktowej.
Maturzyści mogą spodziewać się zadań zamkniętych (w tym wielokrotnego wyboru, typu prawda-fałsz czy zadań na dobieranie) oraz zadań otwartych: z luką; zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające krótkiego obliczenia; zadania rozszerzonej odpowiedzi oraz wymagające stworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego.
W tym roku egzamin dostępny będzie w dwóch wariantach: na nowych zasadach dla absolwentów 4-letniego liceum i 5-letniego technikum oraz wedle starych reguł dla absolwentów 3-letniego liceum, szkoły branżowej II stopnia i 4-letniego technikum. Wszystko spowodowane jest tym, że w 2023 roku do matur przystępuje ostatni rocznik sprzed reformy, który uczęszczał jeszcze do gimnazjum.
Nie żyje 8-letni Kamilek z Częstochowy. Lekarze walczyli do ostatniej chwiliJak wyglądała matura z matematyki w 2023 roku?
Tradycyjnie, aby zdać maturę z matematyki, należy zdobyć 30 proc. maksymalnej liczby punktów. Maturzyści podczas egzaminu mogą korzystać z określonych przyborów matematycznych, wśród których znajdziemy linijkę, cyrkiel, prosty kalkulator, który umożliwia jedynie wykonywanie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb, oraz wybrane wzory matematyczne.
Maturzyści za zadanie zamknięte mogli uzyskać maksymalnie od 1 do 2 punktów, a za poprawne rozwikłanie zadania otwartego od 1 do 4 punktów. W rozwiązaniu zadań otwartych wyróżniony został najważniejszy etap, który nazywany jest pokonaniem zasadniczych trudności zadania. Za pozytywne zaliczenie tego etapu przyznawana jest co najmniej połowa maksymalnej liczby punktów, które przewidziano za prawidłowe rozwiązanie.
W przypadku matury dla uczniów sprzed reformy przygotowano 7 zadań otwartych i 29 zadań zamkniętych. Maksymalnie zdobyć można 46 punktów, w tym 29 pkt za zadania z ograniczonym wyborem i 17 pkt za zadania otwarte.
Matura 2023. Rozwiązanie zadań format 2023
Maturzyści, którzy nie mieli przyjemności uczyć się w gimnazjum, będą musieli zmierzyć się zadaniami, których liczba waha się od 29 do 40 (liczba zadań otwartych: od 9 do 15, liczba zadań zamkniętych: od 20 do 25). W obu przypadkach przewidziano maksymalnie 180 minut na rozwiązanie egzaminu. Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru lub rozszerzonej matury nie ma progu zaliczeniowego, ale wynik egzaminu może mieć decydujący wpływ podczas rekrutacji na studia.
Etapy rozwiązania dla każdego zadania są opisane w zasadach oceniania dla danego zadania. Jak trudne były tegoroczne matury i jak prawidłowo należało je rozwiązać? Odpowiedzi na to ostatnie pytanie udzielili specjaliści z portalu https://matematykagryzie.pl/ Zobaczcie poniżej:
Źródło: https://matematykagryzie.pl/
Matura 2023. Rozwiązanie zadań format 2015