Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nowe zasady bierzmowania. Ksiądz może odmówić sakramentu
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 11.02.2024 09:39

Nowe zasady bierzmowania. Ksiądz może odmówić sakramentu

kościół
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER Czytaj więcej: https://goniec.pl/fundusz-koscielny-do-likwidacji-na-horyzoncie-spore-zmiany-kto-sfinansuje-emerytury-ksiezy-ak-wpd-050224

Weszły w życie nowe zasady dotyczące bierzmowania. Jak się okazuje, nie każdy będzie mógł przystąpić do tego sakramentu. Co się zmienia?

Bierzmowanie w 2024 roku

Standardowo sakrament bierzmowania przyjmuje się w młodym wieku. 15- i 16-latkowie są najliczniejszą grupą, która w każdym roku przygotowuje się do sakramentu. Bierzmowanie stanowi jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia do chrześcijańskiego. Ma za zadanie pogłębienie relacji z wiarą.

ZOBACZ TAKŻE: Były ksiądz ujawnia prawdę o romansach w polskim Kościele. Dla wiernych będzie to szok

Kupiła w lumpeksie portret dziewczynki. Znalazła dziwną notatkę

Bierzmowanie. Ludzie masowo próbują fałszować zaświadczenia

Zdarza się jednak, że wierni decydują się na jego przyjęcie w późniejszym wieku, co również umożliwia Kościół. Najczęściej sytuacja ta wynika z prośby o zostanie rodzicem chrzestnym, do czego potrzebne jest właśnie przyjęcie sakramentu bierzmowania. Niektórym nie odpowiada ilość godzin, jaką musieliby spędzić na przygotowania do tej okoliczności, dlatego decydują się na obejście wymagań  i kupienie sfałszowanego dokumentu. Jest to działanie zarówno nielegalne (w ten sam sposób jak fałszerstwo chociażby dowodu osobistego), ale i  poddające w wątpliwość przyjęcie kolejnego sakramentu, np. ślubu.

Zmiany w zasadach przyjęcia do bierzmowania w 2024 roku. Ksiądz może odmówić sakramentu w kilku sytuacjach

Podstawowe zasady wymagane do przyjęcia sakramentu bierzmowania pozostają te same, tj. przejście przygotowania, wybranie imienia patrona, oraz wyznaczenie osoby na świadka. Duchowni od lat przekonują o tym, że aby przyjąć sakrament należy spędzić o wiele większą ilość czasu na przygotowania. Postulat ten sformalizowała już diecezja kaliska. Młode osoby będą więc zobligowane do liczniejszych spotkań z duchownymi.

Kandydaci powinni spełnić następujące warunki. Kto, ich nie wypełni, może spotkać się z odmową udzielenia sakramentu

– aktywne uczestnictwo na lekcjach religii,

– spotkania kandydatów w mniejszych grupach,

– uczestnictwo w indywidualnych rozmowach,

– uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych,

– aktywne uczestnictwo w życiu religijnym parafii.

 

Źródło: edziecko.pl