Nowe zasady bierzmowania. Ksiądz może odmówić sakramentu
Weszły w życie nowe zasady dotyczące bierzmowania. Jak się okazuje, nie każdy będzie mógł przystąpić do tego sakramentu. Co się zmienia?
Bierzmowanie w 2024 roku
Standardowo sakrament bierzmowania przyjmuje się w młodym wieku. 15- i 16-latkowie są najliczniejszą grupą, która w każdym roku przygotowuje się do sakramentu. Bierzmowanie stanowi jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia do chrześcijańskiego. Ma za zadanie pogłębienie relacji z wiarą.
ZOBACZ TAKŻE: Były ksiądz ujawnia prawdę o romansach w polskim Kościele. Dla wiernych będzie to szok
Kupiła w lumpeksie portret dziewczynki. Znalazła dziwną notatkęBierzmowanie. Ludzie masowo próbują fałszować zaświadczenia
Zdarza się jednak, że wierni decydują się na jego przyjęcie w późniejszym wieku, co również umożliwia Kościół. Najczęściej sytuacja ta wynika z prośby o zostanie rodzicem chrzestnym, do czego potrzebne jest właśnie przyjęcie sakramentu bierzmowania. Niektórym nie odpowiada ilość godzin, jaką musieliby spędzić na przygotowania do tej okoliczności, dlatego decydują się na obejście wymagań i kupienie sfałszowanego dokumentu. Jest to działanie zarówno nielegalne (w ten sam sposób jak fałszerstwo chociażby dowodu osobistego), ale i poddające w wątpliwość przyjęcie kolejnego sakramentu, np. ślubu.
Zmiany w zasadach przyjęcia do bierzmowania w 2024 roku. Ksiądz może odmówić sakramentu w kilku sytuacjach
Podstawowe zasady wymagane do przyjęcia sakramentu bierzmowania pozostają te same, tj. przejście przygotowania, wybranie imienia patrona, oraz wyznaczenie osoby na świadka. Duchowni od lat przekonują o tym, że aby przyjąć sakrament należy spędzić o wiele większą ilość czasu na przygotowania. Postulat ten sformalizowała już diecezja kaliska. Młode osoby będą więc zobligowane do liczniejszych spotkań z duchownymi.
Kandydaci powinni spełnić następujące warunki. Kto, ich nie wypełni, może spotkać się z odmową udzielenia sakramentu
– aktywne uczestnictwo na lekcjach religii,
– spotkania kandydatów w mniejszych grupach,
– uczestnictwo w indywidualnych rozmowach,
– uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych,
– aktywne uczestnictwo w życiu religijnym parafii.
Źródło: edziecko.pl