Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Czy przyjęcie komunii bez spowiedzi jest grzechem? Arcybiskup rozwiał wątpliwości
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 24.02.2025 17:42

Czy przyjęcie komunii bez spowiedzi jest grzechem? Arcybiskup rozwiał wątpliwości

Ksiądz
fot, freepik/pixabay

Niejednokrotnie zdarzało się, że znaczna część wiernych uważa, iż przyjęcie komunii świętej bez poprzedzającej ją spowiedzi, to świętokradztwo i kategorycznie należy unikać takiego zachowania. Czy faktycznie mają rację? Wszelkie wątpliwości postanowił rozwiać słoweński arcybiskup Stanisław Zore.

Co z przyjęciem komunii świętej, jeśli wierny nie pójdzie do spowiedzi?

Wierni, którzy chodzą do kościoła i idą śladami wskazanymi przez Boga, zapewne znają przykazania kościelne i starają się żyć zgodnie z nimi. Drugie z nich brzmi “Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”, zaś trzecie “Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”. Można byłoby uznać, że obydwa przykazania łączą się ze sobą, bowiem znaczna część wiernych uważa, że hostię z rąk kapłana można przyjąć wyłącznie po wcześniej spowiedzi. Czy tak faktycznie jest?

Wszelkie wątpliwości związane z przyjęciem komunii świętej oraz poprzedzającej ją ewentualnej spowiedzi, postanowił rozwiać słoweński arcybiskup Stanisław Zore. Jego stanowisko jest jednoznaczne.

Goniec.pl
PILNE: Krytyczny stan papieża Franciszka. Watykan wydał komunikat
Magdalena Ogórek wyznała to w dniu urodzin, walczy z chorobą. "Organizm jest mocno osłabiony" Nagrali, co starsza kobieta wyprawiała w Lidlu. Zawrzało w całej Polsce, burza w komentarzach

Arcybiskup tłumaczy co z przyjęciem hostii bez wcześniejszej spowiedzi

Wielu wiernych niemal nie wyobraża sobie, że mogliby przystąpić do komunii świętej bez poprzedzającej ją spowiedzi. Uważają bowiem, że tylko z czystym sumieniem, mogą przyjąć hostię, w innym przypadku popełniają świętokradztwo. Czy ich podejście jest prawidłowe?

ZOBACZ TAKŻE: Kayah w żałobie. Późnym wieczorem przekazała tragiczne informacje, “żegnaj”

Jak dowiadujemy się z serwisu Aleteia, który cytuje słowa arcybiskupa Stanisława Zore'a, przyjęcie hostii, gdy wierny wcześniej nie uda się do konfesjonału, by wyznać księdzu grzechy, które mu ciążą, wcale nie oznacza, że robi źle. Wręcz przeciwnie - uważa, że w przypadku grzechów lekkich, które zostały popełnione nieświadomie, nie ma konieczności spowiadania się z nich przed duchownym.

Jeśli więc ktoś przystępuje do komunii, nie przystępując wcześniej do sakramentu pojednania, nie oznacza, że grzeszy. Kto nie jest świadomy ciężkiego grzechu, może i nawet powinien przystąpić do komunii, ponieważ grzechy powszednie odpuszcza już żal na początku mszy świętej, modlitwa „Panie, nie jestem godzien” przed komunią i sama komunia - czytamy.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Ksiądz
fot freepik

Co w przypadku grzechów ciężkich?

Sytuacja znacznie inaczej wygląda w przypadku popełnienia grzechu ciężkiego. Wówczas, jak przypomina kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński, cytowany przez serwis Aleteia, spowiedź jest niezbędna, by móc w pełni uczestniczyć we mszy świętej.

Grzech ciężki oddziela od łaski Bożej. Nie można też wtedy w pełni uczestniczyć we mszy świętej. Wtedy spowiedź jest konieczna - czytamy.

Kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński, który jest jednym z założycieli Szkoły dla Spowiedników w Krakowie, podkreślił również, że w momencie, gdy wierny systematycznie korzysta z możliwości spowiedzi, łatwiej jest zrobić rachunek sumienia, który wówczas jest niezbędny.

Kiedy się spowiadamy regularnie i w miarę często, łatwiej nam zrobić rachunek sumienia, wytrwać w dobrych postanowieniach i unikać okazji do grzechu - twierdzi.