Goniec.pl
Emerytura dla 100-latków

Iberion materiały własne

Dokładnie 4512 złotych. Specjalna emerytura dla stulatków

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

W Polsce specjalna emerytura należy się każdemu obywatelowi, który skończy 100 lat. Od tego roku dodatkowe miesięczne świadczenie wynosi ponad 4,5 tysiąca złotych brutto, a liczba uprawnionych do jego pobierania stale rośnie.

Specjalne świadczenie emerytalne dla osób powyżej setnego roku życia wynosi 100 proc. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu przyznania emerytury. Dodatkowo statystyki GUS wskazują, że w Polsce stale rośnie liczba osób, przekraczających próg wieku dającego gwarancję otrzymania ponad 4500 złotych miesięcznie.

Specjalną emeryturę może dostać każdy

Dodatkowe świadczenie emerytalne jest automatycznie przyznawane wszystkim osobom, które ukończyły 100. rok życia. Od marca 2021 roku specjalna emerytura honorowa wynosi dokładnie 4512,41 złotych brutto i wypłacane jest co miesiąc. 

Emerytura wynosi 100 proc. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu przyznania. Na tę kwotę składa się średnia wynagrodzenia pomniejszonego o składki w poprzednim roku kalendarzowym. W 2019 roku dodatkowa emerytura wynosiła więc 3 731,13 zł brutto, a rok temu 4294,67 zł brutto.

Z danych GUS wynika, że liczba stulatków w Polsce wzrasta, a co za tym idzie, coraz więcej osób zyskuje uprawnienia do pobierania dodatkowej emerytury. Jak podaje portal money.pl, obecnie w województwie wielkopolskim mieszka 240 osób powyżej 100. roku życia.

Dodatkowo w kolejnych dekadach ich liczba powinna wciąż wzrastać. W 2040 roku stulatków ma być już około 20,4 tys., a w 2060 roku nawet do 66,8 tys. Z kolei jeszcze 20 lat później ich liczba ma przekroczyć 120 tys. 

W prognozach tych nie są jednak ujęte statystyki wysokiej śmiertelności seniorów w związku z pandemią koronawirusa. COVID-19 największe zagrożenie stanowi właśnie dla osób starszych, które nierzadko cierpią również na choroby współistniejące, które powodują ciężki przebieg zakażenia wirusem SARS-COV-2.

By otrzymać dodatkowe pieniądze, nie trzeba składać wniosków, gdyż zostają ono automatycznie przyznane przez urząd po przekroczeniu 100. roku życia. Dokumenty złożyć muszą jednak osoby, które przekroczyły wiek 100 lat, ale do tej pory nie pobierały renty lub emerytury.

To ważna informacja przede wszystkim dla kobiet, które poświęciły się wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu, a co za tym idzie, nie wypracowały sobie świadczenia emerytalnego. Po ukończeniu 100 lat mogą one pobierać dodatkowe świadczenie tak samo, jak uprawnieni do emerytury seniorzy.

Pierwsze świadczenie honorowe wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku, a dodatkowe emerytury trafiały wówczas do 500 osób. W 2006 roku wypłata tych świadczeń została uregulowana w ustawie. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Adam Niedzielski

Pieniądze

Adam Niedzielski dostał podwyżkę. Portal Money.pl dotarł do szczegółowych rozliczeń

Czytaj więcej >
emeryci

Pieniądze

"Fakt": 74% emerytów w bardzo złej sytuacji materialnej

Czytaj więcej >
Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >

Pieniądze

Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień

Czytaj więcej >