Goniec.pl
pieniądze/zdj.ilustracyjne

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytura honorowa, czyli nawet 4 tysiące złotych dodatku do podstawowego świadczenia

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Emerytura honorowa to specjalny dodatek dla osób, które pobierają świadczenia emerytalne. Dodatek opiewa na niebagatelną kwotę, bo ponad 4300 złotych brutto. Według danych zaprezentowanych przez ZUS dziś mamy nieco ponad 2,2 tysiąca "h

Według danych ZUS-u dziś na emeryturę honorową liczyć może nieco ponad 2 tysiące osób, jednak już za 60 lat będzie ich prawie 125 tysięcy! Emerytura honorowa ustalana jest co roku, w 2020 roku wyniosła niemal 4300 zł brutto. Jaki jest przepis na otrzymanie tak wysokiego dodatku do emerytury? Dożyć setnych urodzin.

Niebagatelny dodatek

Pierwsze świadczenia honorowe Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w 1972 roku. Zgodnie z ustawą o świadczeniach dla stulatków, ich kwota jest „niezmienną zmienną” i wynosi 100 proc. wynagrodzenia za poprzedni rok po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne.

– Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę – komentowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Oznacza to, że wszystkie osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS-u, mogą w dniu osiągnięcia „setki” liczyć z urzędu na wypłatę dodatkowego świadczenia, nie są konieczne żadne wnioski, ani wizyty w inspektoratach Zakładu.

Nieco inna sytuacja dotyczy osób, które w dniu swoich setnych urodzin nie pobierają emerytury – sytuacja taka może mieć miejsce w rodzinach, gdzie jeden z seniorów najpierw poświęcił swoją młodość na rodzicielstwo i wychowywanie latorośli, a następnie przejął pod swoje opiekuńcze skrzydła wnuków czy nawet prawnuków.

W polskim systemie społecznym w takiej sytuacji najczęściej znajdują się kobiety. Aby taka osoba została objęta świadczeniem honorowym, musi złożyć w ZUS-ie stosowne podanie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Zakład wychodzi naprzeciw seniorom i zezwala, by w imieniu stulatka taki wniosek złożył uprawniony członek rodziny

Polska stanie się krajem stulatków

Stale wydłużająca się średnia życia powoduje, że stulatków w Polsce będzie przybywać. Jak szacuje ZUS, już za 19 lat – w 2040 roku – będzie ich ponad 20 tysięcy, a 2080 roku – choć wydaje się to odległe, to już za mniej niż 60 lat(!) – według szacunków, w Polsce będzie żyło ponad 125 tysięcy osób, które mają sto lub więcej lat. Dla porównania, miasto stulatków osiągnie wtedy populację dzisiejszego Opola.

Wartość emerytury honorowej jest stała zarówno dla osób ubezpieczonych w ZUS-ie, jak i w KRUS-ie. Wysokość obliczana jest na podstawie tzw. współczynnika bazowego, który obowiązuje w dniu setnych urodzin. Współczynnik bazowy to nic innego, jak średnia krajowa z roku poprzedzającego setne urodziny, pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne. 

Warto także wskazać, że wartość emerytury honorowej – ustalanej na podstawie średniego wynagrodzenia za poprzedni rok – stale rośnie.

Niestety, emerytura honorowa nie podlega waloryzacji. Kwota, która została ustalona w dniu setnych urodzin jest wypłacana co miesiąc do końca życia. I tak, jak podaje portal Money.pl – najstarsza żyjąca Polka, Pani Tekla Juniewicz, pobiera świadczenie honorowe od 2006 roku w kwocie 1977,20 zł brutto.

Co interesujące – emerytury honorowe wypłacane są nie tylko przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, lecz także przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Z innych ciekawostek, które można odczytać ze statystyk, w oczy rzuca się fakt, że obecnie w Polsce mamy więcej osób w wieku 100+ niż osób pobierających świadczenia. Najprawdopodobniej są to osoby, które nigdy nie pracowały i nie złożyły wniosku o wypłatę świadczenia. Przypominamy: osobom, które nie odprowadzały składek, także przysługuje prawo do emerytury honorowej.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Ile wzrostu mają polscy politycy? Duda, Kaczyński, Morawiecki, Tusk, Wałęsa i inni

  • Emerytura honorowa, czyli nawet 4 tysiące złotych dodatku do podstawowego świadczenia

  • Nieudany biznes Krzysztofa Krawczyka. Kosztował go wiele i doprowadził do kryzysu

Oktawian Góral

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >

Pieniądze

Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Pieniądze

Mateusz Morawiecki dostał list od seniorów. Są zaniepokojeni rozwiązaniami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Opłata za śmieci uregulowana. Prezydent podpisał dokument

Czytaj więcej >