Goniec.pl
Emerytury

Pixabay.com/_alicja_/CC0

Dodatkowe emerytury już na kontach części osób. Wiemy kiedy kolejne transze

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Na kontach znacznej części emerytów już pojawiły się "trzynastki", to jednak nie wszystko, gdyż już w listopadzie seniorzy dostaną kolejny dodatek - "czternastkę". W tym roku, mimo panującego kryzysu gospodarczego, emeryci m

Ten rok jest naprawdę bardzo dobry, jeżeli chodzi o finanse polskich emerytów. Pomimo tego, że za oknem szaleje pandemia, a firmy narzekają na spadki obrotów, rząd spełnia dane słowo i rusza z wypłatami dodatkowych emerytur. Już w tym miesiącu realizowane są przelewy tzw. „trzynastek”. Okazuje się, że jednak to nie wszystko.

Pieniądze dla seniorów

W marcu świadczenia emerytalne i rentowe zostały zwaloryzowane. Wszyscy emeryci dostali nowe, wyższe wypłaty, które będą obowiązywać do końca lutego 2022, gdy zostanie wprowadzona nowa waloryzacja. Ta z tego roku jest najwyższa od 10 lat i wynosi 4,24 proc.

- Jeśli ktoś miał 1200 zł emerytury, to w ciągu roku zyska ponad 610 zł, a jeśli miał 1800 zł emerytury, to w rok zyska prawie 916 zł. Im wyższa emerytura, tym wyższa waloryzacja undefined - przekazała Gertruda Uścińska, prezeska ZUS cytowana w komunikacie prasowym.

Waloryzacja rent i emerytur jest dokonywana każdego roku i następuje po oszacowaniu inflacji, jaka miała miejsce w roku poprzednim. To jednak nie koniec dobrych wieści dla emerytów. Już w kwietniu ruszyła wypłata trzynastych emerytur. „Trzynastki” są one wypłacane z wraz ze świadczeniami za kwiecień, więc przelewu należy się spodziewać w dniu, w którym na konto wpada „zwykła” emerytura.

Pieniądze jeszcze będą

Kwota „trzynastki” została określona w ustawie. Wynosi ona 1250,88 zł, czyli tyle, ile najniższa emerytura po waloryzacji. Niestety, na konta emerytów z tytułu 13. emerytury wpadnie nieco mniej pieniędzy, niż dostanie ten sam emeryt, który pobiera właśnie pensję minimalną.

Jak wyjaśniają eksperci, wszystko za sprawą kwoty wolnej od podatku. W przypadku „trzynastek” nie można zastosować zmniejszenia, ponieważ ma ono zastosowanie już przy wypłacie normalnej emerytury. Oznacza to, że minimalna emerytura w kwietniu „na rękę” wynosi 1066,30 zł, zaś kwota netto trzynastki dla osób pobierających emeryturę minimalną wyniesie 1022,30 zł.

„Trzynastka” wypłacana jest wraz ze świadczeniami za kwiecień. Pierwsze przelewy zostały wysłane do emerytów 1,4, 6 i 10 kwietnia. Kolejne transze będą wypłacane z kont ZUS-u 15, 20 oraz 25 kwietnia. Do „trzynastek” uprawnieni są wszyscy, którzy pobierają emeryturę lub rentę z ZUS-u lub KRUS.

[EMBED-243]

To jednak nie koniec dobrych informacji. Osoby, które pobierają niewysokie emerytury, poniżej 2050 zł otrzymają w listopadzie dodatkowe pieniądze. Wszystko za sprawą 14. emerytur. „Czternastki” będą wypłacane na zasadzie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że każda złotówka przekraczająca limit emerytury 2900 zł brutto zostanie odjęta od wypłaty „czternastki”.

Co to znaczy? Pani Jadwiga, która pobiera emeryturę w wysokości 3100 złotych brutto dostanie „czternastkę” w wysokości 1050,88 zł brutto (pomniejszoną o 200 złotych brutto), jej sąsiadka - Pani Rozalia, która dzięki ciężkiej pracy dorobiła się emerytury w wysokości 4100 zł brutto dostanie zaś jedynie 50,88 zł „czternastki” brutto. Osoby, których emerytury są wyższe niż 4150,88 zł brutto nie dostaną „czternastek”. Wypłaty ruszą w listopadzie i będą realizowane tak jak „trzynastki” - wraz ze standardowymi świadczeniami.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Oktawian GóralAutor

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, które

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Opłata

Pieniądze

Enea zapowiedziała, że chciałaby podnieść ceny taryfy. Koszt prądu może wzrosnąć

Czytaj więcej >
czternasta emerytura

Pieniądze

Wypłata 14. emerytur już za chwilę. Pełną kwotę dostanie niemal 8 milionów Polaków

Czytaj więcej >
gaz

Pieniądze

Ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną od 1 października

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Pieniądze

Adam Niedzielski dostał podwyżkę. Portal Money.pl dotarł do szczegółowych rozliczeń

Czytaj więcej >
emeryci

Pieniądze

"Fakt": 74% emerytów w bardzo złej sytuacji materialnej

Czytaj więcej >
Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >