Goniec.pl
Władimir Putin

PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojsko ma spore problemy. Eksperci wskazali przyczynę

8 Marca 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się blisko dwa tygodnie temu, jednak próżno szukać w tych dniach znaczących sukcesów wojennych po stronie armii Władimira Putina. Rosyjskie wojska spisują się słabo, a eksperci portalu "Politico" są przekonani, że jest to wina korupcji w sektorze wojskowym Rosji.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Eksperci oceniali, że Kreml poczynił błędne założenia dotyczące woli walki i zdolności obronnych Ukrainy. Do takiej złej analizy oraz kłopotów w czasie inwazji mogła doprowadzić korupcja – wskazuje w swoim artykule Polina Beliakova z Centrum Studiów Strategicznych z Uniwersytetu Tuftsa w USA.

Autorka artykułu, opublikowanego na łamach portalu "Politico" podkreśliła, że w pierwszych dniach wojny na Ukrainie zachowanie rosyjskich wojsk było "nieoczekiwanie rozczarowujące". Armia Putina była powolna, chaotyczna w działaniu i nie zdołała przejąć kontroli nad żadnymi większymi miastami. Zdaniem ekspertki kiepskie morale i skuteczność rosyjskich żołnierzy może być efektem korupcji.

Wojna w Ukrainie. Eksperci winą za niezbyt udany przebieg inwazji Rosji w Ukrainie obarczają korupcję

Na początku inwazji pojawiły się doniesienia, że rosyjskie oddziały otrzymały przeterminowane racje żywnościowe. Jak wskazuje Baliakova, większość firm, które dostarczają żywność armii Władimira Putina jest powiązana z biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Jego przedsiębiorstwa z kolei kilka lat temu były oskarżane przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego o oszustwa na państwowych przetargach obronnych.

Płock: ciała trójki dzieci ujawnione w jednym z mieszkań

Płock. Zwłoki trojga dzieci w mieszkaniu. Służby zaalarmowała koleżanka jednej z ofiar

CZYTAJ DALEJ

Drugą informacją, która zaskoczyła świat, były doniesienia o spowolnieniu wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy przez braki paliwa. Takich kłopotów ciężko spodziewać się w kraju, który swoją gospodarkę opiera o ropę i gaz.

Jednak nieskuteczna kontrola zużycia paliwa w rosyjskim wojsku w rzeczywistości długo poprzedzała wojnę na Ukrainie i historycznie stwarzała możliwości defraudacji – dlatego paliwo jest często nazywane „drugą walutą” rosyjskiego wojska. Niewykluczone, że długoletnia tradycja korupcji w dostawach paliw zmniejszyła tempo rosyjskich postępów na Ukrainie – tłumaczy Polina Beliakova.

Beliakova wspomniała również o sprawie z 2012 roku, gdy rosyjski koncern zbrojeniowy dostał 26 mln dolarów na rozwój systemu przechwytywania pocisków. Badania nigdy nie zostały jednak rozpoczęte, a koncern zawarł fałszywe kontrakty z firmami krzakami, których część zarejestrowana była pod adresami publicznych toalet w rosyjskim obwodzie samarskim.

Korupcja w rosyjskiej armii nie jest jednak czynnikiem przesądzającym o wyniku wojny w Ukrainie

Korupcja w rosyjskim wojsku ma przenikać także na szczebel polityczny. Autorka artykułu powołała się na ostatnie dochodzenia, które miały wykazać, że "majątki wysokiej rangi przedstawicieli resortu obrony są nieproporcjonalne do ich zarobków, co sugeruje korupcję". Z kolei czerpiący znaczne zyski z korupcyjnych interesów urzędnicy nie są chętni, by dzielić się z prezydentem Putinem opiniami, które mogą go rozczarować i odciąć ich od źródła dochodów.

EN 01006284 1207

Wojna w Ukrainie. Rosja opublikowała "czarną listę" państw. Wśród nich Polska

CZYTAJ DALEJ

W kontekście inwazji na Ukrainę oznaczałoby to poinformowanie Putina, że kraj, który zamierza najechać, będzie się bronił, a jego mieszkańcy nie pragną być częścią „świata rosyjskiego” i powitają agresorów koktajlami Mołotowa, a nie chlebem i solą – dodała ekspertka.

Polina Beliakova podkreśliła jednak, że korupcja nie jest czynnikiem przesądzającym o wyniku wojny w Ukrainie, a Rosja posiada liczne wojska i duże możliwości bojowe. Żołnierzy Władimira Putina czeka jednak walka nie tylko z obrońcami Ukrainy, ale także wewnętrznymi problemami i złą oceną ryzyka na wysokim szczeblu.

goniec.pl

Wojna w Ukrainie. Dramatyczne sceny na polskich dworcach, nowe zdjęcia łamią serca

Uchodźcy z Ukrainy zmagają się z wyjątkowo trudnymi warunkami. Choć Polacy próbują zapewnić pomoc jak największej liczbie przybyłych, wielu z nich oczekuje na polskich dworcach, śpiąc na posadzce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Politico

Tagi:

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

Władimir Putin, Choroba, Prezydent Rosji

Wiadomości

Generał SWR: Stan zdrowia Władimira Putina znacząco się pogorszył. "Lekarze spędzają u niego całe noce"

Czytaj więcej >
Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarka próbowała pomóc dzieciom, musi zapłacić ponad 160 tysięcy złotych. "Ja tylko ratowałam życie"

Czytaj więcej >
Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję. Premier uderzył w Donalda Tuska, padły wymowne słowa

Czytaj więcej >