Goniec.pl > Wiadomości > Szykuje się gwałtowna zmiana pogody nad Polską. Warto wiedzieć
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 03.10.2023 15:20

Szykuje się gwałtowna zmiana pogody nad Polską. Warto wiedzieć

pogoda
IMGW

Dzisiejszy dzień 3 października jest najcieplejszym dniem tego miesiąca w Polsce w historii pomiarów. Mimo iż pogoda sprzyja obecnie niemal wszystkim mieszkańcom naszego kraju, to musimy być przygotowani na znaczne pogorszenie aury. Wszystko za sprawą niżu atlantyckiego. Wiadomo, które regiony będą najbardziej narażone.

Rekordowa temperatura w październiku, warto jednak uważać

IMGW podało 3 października, że o godzinie 12:50 stacja w Legnicy odnotowała 29,2°C. To rekord temperatury w październiku w polskiej historii pomiarów. Poprzedni pochodzi z 4.10.1966 roku i wynosił wówczas 28,9°C.

Eksperci ostrzegają jednak przed gwałtowną zmianą pogody w niemal całej Polsce. Już w nocy z wtorku na środę (3-4 października) możliwe są bardzo niebezpieczne nawałnice. Warto się przed nimi odpowiednio wcześnie zabezpieczyć i przygotować na zmianę aury. 

Śmiertelny wypadek na A1. Rodzina chce zmiany kwalifikacji czynu

Pogoda w Polsce. Silny wiatr na północy kraju

Przewidywana jest wichura w regionach północnych kraju. W nocy może nieść za sobą również burze i spore opady deszczu. Wszystko to przez chłodny front atmosferyczny.

Na północy Polski możemy spodziewać się silnego wiatru, który stopniowo przeniesie się również na zachód kraju. W nocy z wtorku na środę bardzo wietrznie będzie także w centrum i na wschodzie. Porywy wiatru mogą przekraczać 80 km/h, a w trakcie burz nawet ponad 100 km/h. Warto się odpowiednio przygotować.

Zmiana pogody w Polsce

Środa powinna być spokojna, z umiarkowanymi temperaturami. Powrotu nawałnic możemy jednak spodziewać się już w czwartek 5 października. Narażona najbardziej znów będzie północna część Polski.

Eksperci ostrzegają, że najsilniejszych i najbardziej uciążliwych zjawisk możemy spodziewać się we wtorek 3 października głównie na zachodzie Polski. Wiatr może przekraczać nawet 100 km/h. Niewykluczone nawet opady gradu. 

Tagi: Pogoda IMGW