Goniec.pl
-/AFP/East News

-/AFP/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Sześć rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. Ukraińskie dowództwo ostrzega

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ukraińskie Dowództwo Operacyjnych Sił Zbrojnych "Południe" przekazuje, że co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne pojawiły się w rosyjskim zgrupowaniu na Morzu Czarnym. Jednostki są wyposażone w kilkadziesiąt pocisków gotowych do ataku.

Komunikat o ostatnich ruchach na wodach Morza Czarnego ukraińscy dowódcy opublikowali na Facebooku. Jednostki zdolne do przeprowadzenia ataków zostały dostrzeżone w nocy z niedzieli na poniedziałek (8-9 maja).

Putin

Rosyjska agencja kosmiczna będzie produkowała broń dla wojska

CZYTAJ DALEJ

Na Morzu Czarnym osiem rosyjskich jednostek gotowych do ostrzału

Z ustaleń ukraińskiego Dowództwa Operacyjnych Sił Zbrojnych "Południe" wynika, że w rosyjskim zgrupowaniu na Morzu Czarnym jest przynajmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne.

Jednostki są wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących. Ukraińscy dowódcy ostrzegają, że flota jest gotowa przeprowadzić ostrzał rakietowy.

W tym samym wpisie dowództwo "Południe" informuje, że zniszczono trzy rosyjskie okręty w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Ukraińcy zatopili dwa kutry desantowo-szturmowe Raptor, a także kuter desantowy Sierna. Z kolei kuter Raptor ma poważne uszkodzenia.

Do ataków Ukraińcy użyli tureckich dronów Bayraktar. Z szacunków dowództwa "Południe" wynika, że zginęło 46 rosyjskich żołnierzy.

NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Co planuje Putin na 9 maja? Polscy dyplomaci o możliwych scenariuszach

CZYTAJ DALEJ

Ataki na obwód odeski. Rosną straty armii rosyjskiej

We wpisie na Facebooku dowódcy informują także o sytuacji w obwodzie odeskim. - W ciągu minionej doby rosyjskie wojska wystrzeliły w kierunku regionu odeskiego dziewięć rakiet, głównie z samolotów bojowych - czytamy.

Ukraińcy przekonują, że obrona przeciwrakietowa zneutralizowała sześć pocisków. W wyniku ataków uszkodzeniu uległa podstacja energetyczna. Ataki zniszczyły też gazociąg, kilka prywatnych domów i tereny rekreacyjne. "Niestety ucierpieli cywile", czytamy w komunikacie.

W miniony weekend w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim rosyjska armia straciła 107 żołnierzy i sprzęt. Ukraińcy zniszczyli m.in. jeden czołg, cztery opancerzone transportery i zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.

Południowe i wschodnie regiony Ukrainy stały się epicentrum wojennych wydarzeń w połowie kwietnia, gdy Rosjanie rozpoczęli ofensywę w Donbasie. Jednym z celów jest utworzenie połączenia lądowego z zaanektowanym w 2014 r. Krymem.

Zacięte walki toczą się m.in. w zniszczonym Mariupolu. Rosjanie cały czas szturmują zakłady metalurgiczne Azowstal, gdzie bronią się ukraińscy żołnierze, a schronienie znaleźli cywile, w tym dzieci. O tym, jak krytyczna jest sytuacja w kombinacie pisaliśmy w tym artykule.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, tvn24.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Zaskakująca prognoza pogody na grudzień. Nad Polską dojdzie do "zderzenia gigantów"

Czytaj więcej >
Wojciech Maksymowicz

Wiadomości

Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >