Goniec.pl > Wiadomości > Sześć rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. Ukraińskie dowództwo ostrzega
Maria Glinka
Maria Glinka 09.05.2022 11:45

Sześć rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. Ukraińskie dowództwo ostrzega

-/AFP/East News
-/AFP/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Ukraińskie Dowództwo Operacyjnych Sił Zbrojnych "Południe" przekazuje, że co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne pojawiły się w rosyjskim zgrupowaniu na Morzu Czarnym. Jednostki są wyposażone w kilkadziesiąt pocisków gotowych do ataku.

Komunikat o ostatnich ruchach na wodach Morza Czarnego ukraińscy dowódcy opublikowali na Facebooku. Jednostki zdolne do przeprowadzenia ataków zostały dostrzeżone w nocy z niedzieli na poniedziałek (8-9 maja).

Na Morzu Czarnym osiem rosyjskich jednostek gotowych do ostrzału

Z ustaleń ukraińskiego Dowództwa Operacyjnych Sił Zbrojnych "Południe" wynika, że w rosyjskim zgrupowaniu na Morzu Czarnym jest przynajmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne.

Jednostki są wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących. Ukraińscy dowódcy ostrzegają, że flota jest gotowa przeprowadzić ostrzał rakietowy.

W tym samym wpisie dowództwo "Południe" informuje, że zniszczono trzy rosyjskie okręty w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Ukraińcy zatopili dwa kutry desantowo-szturmowe Raptor, a także kuter desantowy Sierna. Z kolei kuter Raptor ma poważne uszkodzenia.

Do ataków Ukraińcy użyli tureckich dronów Bayraktar. Z szacunków dowództwa "Południe" wynika, że zginęło 46 rosyjskich żołnierzy.

Ataki na obwód odeski. Rosną straty armii rosyjskiej

We wpisie na Facebooku dowódcy informują także o sytuacji w obwodzie odeskim. - W ciągu minionej doby rosyjskie wojska wystrzeliły w kierunku regionu odeskiego dziewięć rakiet, głównie z samolotów bojowych - czytamy.

Ukraińcy przekonują, że obrona przeciwrakietowa zneutralizowała sześć pocisków. W wyniku ataków uszkodzeniu uległa podstacja energetyczna. Ataki zniszczyły też gazociąg, kilka prywatnych domów i tereny rekreacyjne. "Niestety ucierpieli cywile", czytamy w komunikacie. W miniony weekend w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim rosyjska armia straciła 107 żołnierzy i sprzęt. Ukraińcy zniszczyli m.in. jeden czołg, cztery opancerzone transportery i zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.

Południowe i wschodnie regiony Ukrainy stały się epicentrum wojennych wydarzeń w połowie kwietnia, gdy Rosjanie rozpoczęli ofensywę w Donbasie. Jednym z celów jest utworzenie połączenia lądowego z zaanektowanym w 2014 r. Krymem.

Zacięte walki toczą się m.in. w zniszczonym Mariupolu. Rosjanie cały czas szturmują zakłady metalurgiczne Azowstal, gdzie bronią się ukraińscy żołnierze, a schronienie znaleźli cywile, w tym dzieci. O tym, jak krytyczna jest sytuacja w kombinacie pisaliśmy w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, tvn24.pl