Goniec.pl > Gus

Gus

GUS

pieniądze
22.05.2023 14:49 Dane dotyczące średniego wynagrodzenia w Polsce. GUS podał najnowsze informacje

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce, w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosło o 12,1 proc - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Czy jest z czego się cieszyć? I tak i nie, bo chociaż pensje wzrosły, inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 proc., a więc nasze realne zarobki spadły. 

inflacja
15.09.2022 12:02 GUS informuje: inflacja pobija kolejny rekord. Tak źle nie było od 1997 roku

GUS przekazał najnowsze dane dotyczące inflacji. Wiadomo już, że pobiła kolejny rekord i niewiele brakuje jej do sytuacji z 1997 roku, kiedy Polacy z największym przestrachem patrzyli na sklepowe półki. Czy sytuacja niedługo osiągnie najgorszy poziom od lat?Niektórzy obstawiają, że po prostu zmieni się obliczanie danych wskazujących na inflację, czyli zmianie ulegnie tzw. koszyk, w którym znajdują się porównywane produkty. Na razie nic jednak na to nie wskazuje, a wskaźniki pędzą na łeb.

GUS opublikował wstępne dane na temat inflacji, pobiła kolejny rekord
31.08.2022 14:12 To już pewne, Polacy będą płacić znacznie więcej. GUS opublikował wstępne dane na temat inflacji

Potwierdziło się to, co Polacy odczuwali w swoich portfelach już od dłuższego czasu. Znowu jest drożej. W sierpniu inflacja przekroczy barierę 16 proc. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane. Kiedy wykres przestanie rosnąć? Oto jest pytanie.Węgiel kosztuje krocie, niedługo jajka osiągną kosmiczną cenę, a najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) potwierdziły, że sierpniem będzie kolejnym miesiącem z rekordową inflacją.GUS nie ma dobrych wiadomości dla wszystkich liczących w czasie zakupów każdą złotówkę. - W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc. - przekazał urząd. Eksperci nie mają wątpliwości, że to paliwa oraz ceny energii nieustannie napędzają kołowrotek inflacji.

mateusz morawiecki gus pkb
17.08.2022 13:17 Mateusz Morawiecki ma poważny problem. GUS przekazał fatalne informacje, ogłoszono spadek PKB

Mateusz Morawiecki ma kolejny istotny problem. GUS ogłosił, że poziom PKB spada. To jeden ze wskaźników, które pokazują funkcjonowanie i rozwój gospodarki. Ekonomiści zastanawiają się, czy nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego nie są zwiastunem nadchodzącej recesji. Wiele wskazuje na to, że tak. Z pewnością w prowadzeniu działalności wielu firmom nie pomagają rosnące koszty energii i paliw oraz, oczywiście, inflacja. Według ekspertów i tak na tle państw UE Polska radzi sobie całkiem nieźle. Czy na pewno?

pusty portfel
01.07.2022 11:22 GUS podał najnowsze dane o inflacji. 25-letni rekord pobity, a będzie jeszcze gorzej

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki odczyt inflacji konsumenckiej w czerwcu. Dane wskazują, że inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. i osiągnęła kolejny rekord - to najwyższy poziom od marca 1997. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tegoroczny szczyt inflacji najprawdopodobniej dopiero przed nami.Ostatnie miesiące w Polsce upływają pod znakiem dynamicznie rosnącej inflacji. Szczególnie szybko odczyty zmieniały się jesienią 2021 r. i w pierwszych miesiącach 2022 r. To prawdziwy dramat dla budżetów Polaków, którzy muszą zmagać się z ogromnymi podwyżkami cen energii i gazu, lawinowym wzrostem cen paliw i rosnącymi cenami żywności.

inflacja
31.05.2022 13:57 Znowu drożej? Rekordowa inflacja w maju, a to jeszcze nie koniec

Inflacja konsumencka w Polsce w maju 2022 r. wyniosła 13,9 proc. w ujęciu rocznym według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To najwyższy wzrost cen od marca 1998 roku.Inflacja pobiła kolejny rekord. - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w maju o 13,8 proc. rdr i wzrostu o 1,6 proc. mdm.