Goniec.pl
Ognisko koronawirusa w sądzie

Google Street View Sąd Okręgowy, plac Grunwaldzki, Świdnica

Świdnica: Ognisko koronawirusa w sądzie, zmarła jedna osoba

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Na początku kwietnia zmarła sędzia Elżbieta Marcinkowska z Sądu Okręgowego w Świdnicy w województwie dolnośląskim. Pomimo wykrycia ogniska koronawirusa, instytucja nie została zamknięta, a na sale rozpraw wpuszcza się po kilkadziesiąt osób.

O sytuacji w świdnickim Sądzie Okręgowym poinformowali dziennikarze „Gazety Wyborczej”. W szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem ma przebywać również prezes instytucji Arkadiusz Rodziewicz, a jego zastępca Paweł Banach przebywa na kwarantannie. Pomimo ogniska koronawirusa, sąd nie został zamknięty.

Wykryto ognisko koronawirusa w Sądzie Okręgowym w Świdnicy

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” ujawnili prawdę o tym, co dzieje się w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Na początku kwietnia zmarła sędzia Elżbieta Marcinkowska, która przegrała walkę z zakażeniem COVID-19. Pomimo podania informacji o tym, że prawniczka została zainfekowana koronawirusem, pracownicy placówki, z którymi miała mieć wcześniej styczność, nie zostali skierowani na kwarantannę.

Instytucja prowadzi normalną działalność pomimo tego, że prezes Sądu Arkadiusz Rodziewicz również jest hospitalizowany z powodu zakażenia wirusem SARS-COV-2. W izolacji przebywał także jego zastępca, Paweł Banach. Prócz tego w wydziale, w którym pracowała zmarła sędzina, na COVID-19 zachorowała jeszcze jedna osoba.

W placówce wciąż jednak odbywają się rozprawy, a w jednej z nich uczestniczyło niedawno około 50 osób. Sprawa dotyczyła dużej grupy przestępczej handlującej narkotykami. Nikt nie wziął pod uwagę jednak zagrożenia epidemicznego, jakie stwarza taka sytuacja.

- Posadzili około 50 osób na jednej sali. A w sądzie szaleje przecież zaraza. Z tragedii sędzi Marcinkowskiej nikt nie wyciągnął wniosków - mieli przyznać w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” obrońcy oskarżonych.

Oficjalnie nie udzielono informacji na temat tego, ilu pracowników Sądu Okręgowego w Świdnicy przebywa obecnie na kwarantannie z powodu zakażenia lub podejrzenia zakażenia koronawirusem. Mecenasi w rozmowie z mediami nie mają jednak wątpliwości, że utrzymywanie działającej instytucji to zagranie polityczne.

- Udaje się, że sąd funkcjonuje normalnie, podobnie jak państwo, ale tak nie jest. Stwarza się fikcję, choć sprawy powinny być odwoływane, a sąd zamknięty - twierdzą prawnicy.

Minionej doby w województwie dolnośląskim potwierdzono 1748 nowych zakażeń koronawirusem, a także 38 zgonów z powodu COVID-19. W powiecie świdnickim natomiast odnotowano 102 nowe zakażenia i jedną śmierć.

Na terenie Dolnego Śląska w kwarantannie przebywa obecnie łącznie 1,9 tys. osób. Na razie nie podjęto żadnych decyzji dotyczących zamknięcia lub ograniczenia działalności świdnickiego sądu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Grażyna Leja, była wiceminister sportu

  • Pomorze: Nie żyją trzy osoby, jedna jest ciężko ranna

  • Wielka promocja w Lidlu od poniedziałku

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Mateusz Morawiecki założył podcast. Będzie przekazywał "informacje polityczne z pierwszej ręki"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Alfred Miodowicz, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Czytaj więcej >
ulewa

Wiadomości

Małopolska: Ulewa nad Nowym Sączem. Zalane posesje, drogi i magazyn szpitala

Czytaj więcej >
koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >