Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Świdnica: Ognisko koronawirusa w sądzie, zmarła jedna osoba
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 15:04

Świdnica: Ognisko koronawirusa w sądzie, zmarła jedna osoba

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Google Street View Sąd Okręgowy, plac Grunwaldzki, Świdnica

O sytuacji w świdnickim Sądzie Okręgowym poinformowali dziennikarze „Gazety Wyborczej”. W szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem ma przebywać również prezes instytucji Arkadiusz Rodziewicz, a jego zastępca Paweł Banach przebywa na kwarantannie. Pomimo ogniska koronawirusa, sąd nie został zamknięty.

Wykryto ognisko koronawirusa w Sądzie Okręgowym w Świdnicy

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” ujawnili prawdę o tym, co dzieje się w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Na początku kwietnia zmarła sędzia Elżbieta Marcinkowska, która przegrała walkę z zakażeniem COVID-19. Pomimo podania informacji o tym, że prawniczka została zainfekowana koronawirusem, pracownicy placówki, z którymi miała mieć wcześniej styczność, nie zostali skierowani na kwarantannę.

Instytucja prowadzi normalną działalność pomimo tego, że prezes Sądu Arkadiusz Rodziewicz również jest hospitalizowany z powodu zakażenia wirusem SARS-COV-2. W izolacji przebywał także jego zastępca, Paweł Banach. Prócz tego w wydziale, w którym pracowała zmarła sędzina, na COVID-19 zachorowała jeszcze jedna osoba.

W placówce wciąż jednak odbywają się rozprawy, a w jednej z nich uczestniczyło niedawno około 50 osób. Sprawa dotyczyła dużej grupy przestępczej handlującej narkotykami. Nikt nie wziął pod uwagę jednak zagrożenia epidemicznego, jakie stwarza taka sytuacja.

- Posadzili około 50 osób na jednej sali. A w sądzie szaleje przecież zaraza. Z tragedii sędzi Marcinkowskiej nikt nie wyciągnął wniosków - mieli przyznać w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” obrońcy oskarżonych.

Oficjalnie nie udzielono informacji na temat tego, ilu pracowników Sądu Okręgowego w Świdnicy przebywa obecnie na kwarantannie z powodu zakażenia lub podejrzenia zakażenia koronawirusem. Mecenasi w rozmowie z mediami nie mają jednak wątpliwości, że utrzymywanie działającej instytucji to zagranie polityczne.

- Udaje się, że sąd funkcjonuje normalnie, podobnie jak państwo, ale tak nie jest. Stwarza się fikcję, choć sprawy powinny być odwoływane, a sąd zamknięty - twierdzą prawnicy.

Minionej doby w województwie dolnośląskim potwierdzono 1748 nowych zakażeń koronawirusem, a także 38 zgonów z powodu COVID-19. W powiecie świdnickim natomiast odnotowano 102 nowe zakażenia i jedną śmierć.

Na terenie Dolnego Śląska w kwarantannie przebywa obecnie łącznie 1,9 tys. osób. Na razie nie podjęto żadnych decyzji dotyczących zamknięcia lub ograniczenia działalności świdnickiego sądu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: