Goniec.pl
Pieniądze

Pixabay.com/jarmoluk/CC0

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Dziś jest ostatni moment, aby zrobić przelew, jeżeli chcemy, by nasz odbiorca otrzymał pieniądze jeszcze przed Wielkanocą. W związku ze zbliżającymi się świętami wiele banków zmieniło godziny pracy, a to oznacza, że środki na kontach będą księgowan

Okazuje się, że pieniądze, które zostaną wysłane w piątek 2 kwietnia zbyt późno, mogą zostać zaksięgowane dopiero we wtorek po świętach. Aby uniknąć takiej sytuacji i otrzymać przelew jeszcze przed świętami należy pamiętać o tzw. godzinach granicznych, czyli godzinach, w których banki wykonują ostatnie księgowania środków wychodzących z rachunków i przychodzących na nie.

Banki będą świętować

Święta w bankach związane są ze zmianą godzin pracy, dla klientów oznacza to, że wykonane zbyt późno przelewy nie zostaną zaksięgowane przed świętami. W efekcie odbiorca zobaczy środki na swoim rachunku dopiero we wtorek po Wielkanocy. Jest na to pewne rozwiązanie „awaryjne”. Mowa o ekspresowych przelewach Express Elixir, są one jednak dodatkowo płatne.

- Zalecam, by dziś wykonywać przelewy jak najszybciej, jeżeli chcemy, by pieniądze zostały zaksięgowane na rachunkach jeszcze dziś. Nasze oddziały będą dziś pracowały tylko do godziny 14:00, zatem klienci, którzy chcą zlecić wykonanie przelewu stacjonarnie muszą się pośpieszyć. Jeżeli chodzi o zdalne przelewy, to godziny pozostają bez zmian, są one dostępne na naszej stronie internetowej. Bank PEKAO SA nie planuje żadnych prac serwisowych na święta, więc klienci nie muszą się obawiać o dostęp do środków - przekazał w rozmowie z naszym portalem Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao SA.

Alternatywnym rozwiązaniem są przelewy ekspresowe Express Elixir, są one dodatkowo płatne. Realizacja przelewów ekspresowych odbywa się w stałych godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00, dzięki skorzystaniu z tej funkcjonalności, pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy tego samego dnia, także w święta. O szczegóły zapytaliśmy Krajową Izbę Rozliczeniową, która odpowiada ze realizację programu Express Elixir.

Pieniądze natychmiast, także w Wielkanoc

- Express Elixir działa nieprzerwanie. 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Przelewy realizowane tą metodą są dostępne natychmiastowo na koncie drugiego odbiorcy - mówi Anna Olszewska z Krajowej Izby Rozliczeniowej. Rzeczniczka prasowa zaznacza jednak, że jeżeli jakiś bank zaplanował prace konserwacyjne, usługa może nie działać prawidłowo.

Olszewska wskazuje, że informacje o takich pracach powinny zostać przekazane klientom przez banki. - Po stronie KIR-u usługa jest świadczona bez przerwy - zaznacza Krajowa Izba Rozliczeniowa w rozmowie z naszym serwisem.

Express Elixir to usługa oferowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Pozwala ona na realizację natychmiastowych przelewów międzybankowych, także w dni wolne od pracy oraz świąteczne. Dzięki ekspresowym przelewom pieniądze znajdują się rachunku drugiego odbiorcy w kilka sekund po zleceniu realizacji, nawet jeżeli klienci posiadają konta w różnych bankach. Jak podkreśla KIR, usługa jest wygodna i bezpieczna, za jej funkcjonowanie odpowiada działająca od ćwierć wieku instytucja, która nadzoruje przebieg rozliczeń międzybankowych.

Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao SA w rozmowie z naszym portalem zdradził, że funkcjonowanie przelewów Express Elixir w Banku Pekao SA odbywać się powinno bez zakłóceń. Bank nie planuje na okres świąteczny żadnych prac serwisowych, dlatego klienci realizujący tę formę przelewu nie muszą się niczego obawiać.

W nieco lepszej sytuacji są osoby, które zlecają przelewy między kontami w tym samym banku. Pieniądze powinny znaleźć się na innym koncie w ciągu tego samego dnia. - Jeżeli chodzi o przelewy wewnątrz ING w Niedzielę Wielkanocną, nie powinny występować żadne utrudnienia. Pamiętać jednak należy, że mówimy o przyszłości, zdarzyć się może awaria - mówi Magdalena Klejment z banku ING w rozmowie z naszym portalem. - Przelew krajowy z bieżącą datą realizacji, który nie wymaga przewalutowania księgujemy od razu na rachunku klienta, ale dalsza realizacja odbywa się zgodnie z harmonogramem sesji rozliczeniowych. Przelewy ekspresowe wysyłamy od razu. W zakresie przelewów nie zaplanowaliśmy prac serwisowych na weekend świąteczny - dodaje Klejment.

Bank PKO BP, największa instytucja finansowa w Polsce przekazała nam, że klienci, chcący zrealizować zlecenie zewnętrzne muszą się pośpieszyć. - Jak w każdy dzień roboczy, ostatnia sesja wychodząca jest dzisiaj o 14.30 – zlecenia złożone przed tą godziną, powinny dotrzeć do odbiorcy jeszcze tego samego dnia. - poinformował Roman Grzyb z PKO BP. Ekspert dodaje również, że przelewy między kontami wewnątrz banku przechodzą bez przeszkód również w święta - Przelewy wewnętrzne przechodzą online – także w okresie świątecznym. Ponadto dowiedzieliśmy się, że bank nie planuje prac serwisowych na okres świąteczny.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Policja wydała ważny apel do Polaków. Wiele osób w ostatnich dniach łamie przepisy, sypią się mandaty

  • Nowe obostrzenia w kościołach? Profesor Horban zabrał głos

  • Adam Niedzielski potwierdził fatalną sytuację na Śląsku

Źródło: Goniec.pl

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >