Goniec.pl

(zdj. ilustracyjne) KM PSP w Koninie

Straż pilnie ostrzega przed czadem. Tlenek węgla w upały przyniósł "kilkunastokrotny wzrost interwencji"

24 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Śmiertelne zagrożenie, które większości kojarzy się z zimą, niespodziewanie czyha na zdrowie i życie również w czasie upałów. Komenda Główna Straży Pożarnej opublikowała pilne ostrzeżenie. - Ostatnie dni wraz z upałami przyniosły kilkunastokrotny wzrost interwencji - czytamy. Chodzi o tlenek węgla.

Czad, czyli popularny tlenek węgla dołączył do zagrożeń, z jakimi Polacy muszą radzić sobie w wakacje 2022. Straż pożarna alarmuje, że upały niespodziewanie sprawiły, że wzywani są do niespotykanej do tej pory liczby domów.

- Strażacy rekordowo często wyjeżdżali do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach - podała KG PSP w komunikacie, relacjonując niespodziewany skok statystyk. Letnie zagrożenie czadem na dobre rozgości się nad Wisłą. Strażacy wyjaśnili, dlaczego doszło do nagłej zmiany charakterystyki zagrożeń.

Straż pożarna pilnie ostrzega przed czadem

Dotychczas informacje o osobach zatrutych czadem były domeną miesięcy jesiennych i zimowych. Wakacje 2022 zmieniły ten stan rzeczy. Niespodziewanie zespół prasowy Państwowej Straży Pożarnej wydał komunikat ostrzegający przed możliwością zatrucia się tlenkiem węgla.

Obawy straży nie są bezpodstawne. Przeważnie w lipcu strażacy odnotowywali od 0 do 5 takich przypadków dziennie. 13 i 14 lipca liczby te wzrosły do 9-13 zdarzeń. Jednak to 19 i 20 lipca strażacy niemal nie byli w stanie wrócić do strażnic z powodu kolejnych interwencji.

- Wraz z upałami przyniosły kilkunastokrotny wzrost interwencji dot. tlenku węgla - we wtorek (19 lipca - przyp. red.) było ich 112 a w środę (20 lipca - przyp. red.) aż 162 - alarmuje KG PSP.

Najniebezpieczniejszy region pod względem zatrucia czadem to trzy województwa na południu Polski: Śląskie, Dolnośląskie oraz Małopolska. Fala upałów, która nadciągnęła nad Wisłę, miała szczególne zasługi w czyhaniu na zdrowie i życie Polaków .

Czad zagraża również latem, straż wyjaśnia

Okazuje się, że nie tylko nieszczelne piece i rury sprawiają, że tlenek węgla rozprzestrzenia się po mieszkaniu. "Cichy zabójca", jak nazywany jest czad, również w czasie upałów jest w stanie znaleźć sobie drogę do naszych domów.

- W dniach, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bardzo wysoka, nagrzewają się dachy, kominy i przewody wentylacyjne. Gromadzi się w nich ciepłe powietrze, co skutkuje powstaniem w przewodach tzw. poduszki powietrznej, czyli braku ciągu. Wskutek powyższego spaliny przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych - wyjaśniają strażacy w pilnym ostrzeżeniu.

Alarm podniesiony przez służby nie powinien być lekceważony. Tlenek węgla stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Straż podała, że tylko we wtorek i środę aż 17 osób podtruło się czadem.

Możesz się uchronić, wystarczy zamontować jedno niepozorne urządzenie

Czad jest groźny, bo w przeciwieństwie do dymu nie czuć go, ani nie widać. Tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny. Straż pożarna uspokaja jednak, że jest szansa na szybkie wykrycie zagrożenia.

Straż pożarna ostrzega przed czadem (tlenkiem węgla). Fot.: KG PSP
Straż pożarna ostrzega przed czadem (tlenkiem węgla). Fot.: KG PSP

Nie będzie kosztować ono krocie. - Zachęcamy więc po raz kolejny do wyposażania swoich domostw w takie czujki – to może uratować życie! - apeluje straż pożarna. Czujnik tlenku węgla to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych. Te pieniądze mogą uratować wasze życie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >

Polska

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W PiS zawrzało
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]