Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Specjalny zwrot podatku dla seniorów. Dostaną nawet 400 zł
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 25.05.2024 21:07

Specjalny zwrot podatku dla seniorów. Dostaną nawet 400 zł

ZUS pieniądze
Fot. Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno poinformował o zakończeniu wypłat trzynastej emerytury. Dodatkowe świadczenie trafiło na konta aż 8,5 miliona Polaków. Niewiele osób wie, że za 13. i 14. emeryturę można dostać także zwrot podatku. Aby otrzymać nawet kilkaset złotych, wystarczy spełnić tylko jeden warunek.

Seniorom przysługuje zwrot podatku za te świadczenia

Na koncie seniorów dopiero co pojawiły się pieniądze z 13. emerytury, a już tej jesieni spodziewana jest wypłata kolejnego świadczenia. Do tego dochodzi także zwrot podatku za ”trzynastkę” i ”czternastkę”, który jest efektem zmian z ubiegłego roku. Wszystko przez to, że wypłaty dodatkowego świadczenia pomniejszane są o zaliczkę na podatek dochodowy.

Kupiła kurtkę w lumpeksie. Sięgnęła do kieszeni i zamarła. "Wciąż nie mogę uwierzyć"

Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę – dla kogo?

Kto może otrzymać zwrot podatku za ”trzynastkę” i ”czternastkę”? Dodatkowe środki otrzymają wyłącznie te osoby, których całościowy dochód w 2023 roku nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, czyli 30 tys. zł. Zwrot podatku przysługuje, jeśli senior nie zarabiał miesięcznie więcej niż 2,5 tys. zł. Pieniędzy ze skarbówki nie zobaczą także osoby objęte egzekucją komorniczą, bądź które nie opłaciły mandatu lub abonamentu RTV.

ZOBACZ: Dostała zaproszenie na ślub i ją zamurowało. “Będziemy musieli odmówić”

Nawet 400 zł zwrotu podatku za 13. i 14. Emeryturę

Jak wyliczył Dziennik Gazeta Prawna, zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę może wynieść nawet 400 zł. Najwięcej otrzymają osoby pobierające świadczenie w wysokości 2100 zł brutto – zwrot w ich przypadku wyniesie 412 zł. Seniorzy, którzy pobierają je w wysokości 1500 zł mogą spodziewać się 270 zł od skarbówki, natomiast emeryci z zarobkami na poziomie 2400 zł zobaczą na swoich kontach do 120 zł.

Kiedy zwrot podatku pojawi się a kontach seniorów? Zależy to od sposobu rozliczenia. Osoby, które wykorzystały do tego Twój e-PIT, mogą spodziewać się pieniędzy już w terminie 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. O wiele dłużej trzeba będzie czekać w przypadku rozliczenia na papierze. Zwrot podatku może pojawić się w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Źródło: gazetaprawna.pl, interia.pl