Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 76 procent Polaków popiera WOŚP. Co z wyborcami PiS?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.01.2022 10:13

76 procent Polaków popiera WOŚP. Co z wyborcami PiS?

WOŚP
Pawel Wodzynski/East News

Polacy nie mają wątpliwości i w znacznej większości popierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Co więcej, wśród zwolenników akcji jest także elektorat Prawa i Sprawiedliwości. Dobre wyniki odnotowuje również lider imprezy, Jerzy Owsiak, z którym sympatyzuje przytłaczająca liczba wyborców KO i Szymona Hołowni.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat niesie pomoc polskiej opiece zdrowotnej. Mimo szczytnych idei i celów, nie wszyscy Polacy oceniają działalność Jerzego Owsiaka, jak i samą jego osobę, pozytywnie. Duży udział w negatywnym nastawieniu obywateli do inicjatywy mają także politycy Zjednoczonej Prawicy, którzy od lat piętnują akcję.

Nie trudno więc wywnioskować, że sympatie polityczne znacząco odbijają się na stosunku do WOŚP i jej pomysłodawcy. Udowodniło to ostatnie badanie panelu Ariadna dla WP, podczas którego internauci odpowiedzieli na pytania o oceny i wybory, a także finansowe wsparcie w obliczu 30. finału corocznej imprezy.

Polacy pozytywnie odbierają WOŚP

Co pokrzepiające, większość ankietowanych pozytywnie oceniło inicjatywę Jerzego Owsiaka. Z sympatią do WOŚP odnosi się aż 76 proc. Polaków, przy czym zdecydowanych co do swojego zdania jest 54 proc. badanych, natomiast "raczej pozytywnie" odpowiada 22 proc. respondentów. Negatywny stosunek wyraża 11 proc. osób.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zaskoczyć może, że wśród Polaków z pozytywnym nastawieniem do WOŚP jest aż połowa wyborców Prawa i Sprawiedliwości, które przecież odcina się od akcji i od lat ją krytykuje. Jednakże, również pośród elektoratu partii Jarosława Kaczyńskiego, jest najwięcej, bo aż 30 proc. głosujących na PiS, przeciwników wydarzenia.

Inaczej sprawa przedstawia się jeśli chodzi o sympatyków KO oraz Polski 2050 Szymona Hołowni. Okazuje się, że są oni zdecydowani co do oceny WOŚP. Aż 90 proc. badanych, którzy wybierają jedną z tych partii, wypowiada się bowiem na temat zbiórki z sympatią.

Jak oceniamy Jerzego Owsiaka?

Podobne wyniki odnotowuje sam pomysłodawca WOŚP Jerzy Owsiak, który bezapelacyjnie utożsamiany jest z inicjatywą. Pozytywnie odbiera go 67 proc. ankietowanych, negatywnie - 15 proc., niezdecydowanych jest 18 proc. rodaków.

ZOBACZ: Tuż po tym jak Stanowski wyszedł, burmistrz Wielunia odpalił się w ostrym wywiadzie [TYLKO U NAS]

Z sympatią, jak i wrogością odnosi się do Owsiaka prawie tyle samo wyborców PiS, natomiast 24 proc. w ogóle nie ma na ten temat zdania. Wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 rezultat powtarza się. Z twórcą Orkiestry sympatyzuje ponad 90 proc. osób.

Połowa wyborców PiS też wspiera WOŚP

Internautów zapytano także o to, czy wesprą finansową tegoroczną edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze jest gotowa przeznaczyć ponad połowa pytanych. Portefele otworzy więc 66 proc. ankietowanych, 13 proc. wciąż się waha, a 21 proc. nie ma zamiaru dzielić się swoimi dochodami z Orkiestrą.

Pośród osób wspierających akcję jest aż 51 proc. zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego, z kolei 37 proc. odmawia uczestnictwa w zabawie. Na dobry gest nie zdobędzie się także zaledwie 4 proc. wyborców KO oraz 2 proc. wyborców Szymona Hołowni.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: WP