Goniec.pl
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kaminski/East News

Skarga na TVP Info do KRRiT za paski z transmisji manifestacji w obronie obecności Polski w UE

14 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Troje członków rady programowej TVP złożyło skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) na TVP Info za relacje z niedzielnych manifestacji w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej (UE). Inicjatorzy wniosku zwrócili uwagę przede wszystkim na paski informacyjne, które towarzyszyły transmisji.

W niedzielę 10 października na ulice 126 miast Polski i świata wyszli obywatele, aby zaznaczyć chęć pozostania w strukturach unijnych. Wszystko z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek 7 października orzekł, że niektóre zapisy unijnego traktatu są sprzeczne z polską konstytucją.

wszystkich świętych

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

CZYTAJ DALEJ

Paski TVP Info na celowniku KRRiT

Autorami skargi do KRRiT są Janusz Daszczyński, Krzysztof Luft i Iwona Śledzińska-Katarasińska. We wniosku zwrócili uwagę przede wszystkim na sposób prezentowania niedzielnych manifestacji w programie “Minęła dwudziesta”.

Ich zdaniem relacje były “skrajnie nieobiektywne i stronnicze”. Jako argument podają paski informacyjne, które pojawiły się w trakcie relacji z Placu Zamkowego i innych polskich miast. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

“Polska konstytucja kontra niemiecka hegemonia”, “Tusk atakuje polską suwerenność”, “To jest protest zinstytucjonalizowanej Targowicy”, “Protest przeciwko polskiej konstytucji”, "Tusk stawia na ulice i zagranicę" - takie hasła pojawiły się na ekranach telewidzów.

“Były to propagandowe hasła, które powracały w trakcie audycji po kilka razy”, czytamy w skardze członków rady programowej TVP. W ich ocenie hasła nie były przypisane żadnemu uczestnikowi debaty publicznej, a widzowie mogli odnieść wrażenie, że ich autorami jest redakcja TVP Info.

W związku z tym skarżący doszli do wniosku, że w trakcie niedzielnych programów TVP Info złamało m.in. zapisy art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, które traktuje o bezstronności i rzetelności przekazu mediów publicznych.

Czy TVP Info zostanie ukarane? Luft nie pierwszy raz apeluje o natychmiastową reakcję

Z uwagi na poważne naruszenia i niewypełnienie misji mediów publicznych członkowie rady programowej domagają się od przewodniczącego KRRiT ukarania TVP Info. Naruszenia ocenili jako “skandaliczne”, a kara ma wyeliminować ryzyko pojawienia się tego typu haseł w przyszłości.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna wreszcie zareagować na te żenujące, emitowane każdego dnia w "Wiadomościach" i w TVP Info propagandowe paski - przekonywał Krzysztof Luft w rozmowie z portalem press.pl. Jego zdaniem hasła autorstwa redakcji TVP Info od lat są przedmiotem kpiny w polskim społeczeństwie.

To nie pierwsza skarga na TVP, pod którą podpisał się Krzysztof Luft. Pod koniec września członek rady programowej złożył wniosek o ukaranie “Wiadomości” i TV Trwam za materiał związany z zoofilią. 

Autorzy przekazu wykorzystali zdjęcia, które minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaprezentowali w trakcie konferencji prasowej. Zdaniem polityków fotografie przedstawiające sceny zoofilii pochodziły z telefonów migrantów, którzy koczują przy granicy z Białorusią.

Zobacz też:

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: press.pl

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Morawiecki

Wiadomości

Komentarze po kontrowersyjnym wywiadzie Morawieckiego

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński wspominał na budowie Mierzei Wiślanej zmarłego posła PiS Jerzego Wilka

Wiadomości

Jarosław Kaczyński uczcił pamięć Jerzego Wilka

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Michał Dworczyk jednoznacznie wyraził swoje zdanie na temat obowiązkowych szczepień

Czytaj więcej >

Wiadomości

NFZ będzie dzwonił z ankietą do pacjentów, którzy byli niedawno w szpitalu

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

Najnowszy sondaż. PiS wciąż na czele

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Wiadomości

Generał Mirosław H. zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >