Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Skarbówka zapuka do mieszkań tej grupy Polaków. Będą sprawdzać jedną rzecz
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 03.07.2024 14:54

Skarbówka zapuka do mieszkań tej grupy Polaków. Będą sprawdzać jedną rzecz

drzwi
fot. materiały własne

Według informacji portalu Prawo.pl, Krajowa Administracja Skarbowa będzie kontrolować, czy osoby wynajmujące mieszkania na doby poprzez takie platformy, jak Airbnb i Booking.com, płacą podatki. Chodzi o unijną dyrektywę DAC7.

Nowa dyrektywa unijna

1 lipca 2024 roku zaczęła w Polsce obowiązywać unijna dyrektywa DAC7. Wprowadza ona istotne zmiany dla sprzedawców korzystających z e-platform, takich jak Allegro, OLX, czy Vinted. Nowe przepisy mają za zadanie ograniczenie tzw. szarej strefy. 

(…) mechanizmy ograniczające szarą strefę w handlu internetowym i zapobiegające nadużyciom podatkowym poprzez skuteczniejszą identyfikację osób, które dokonują sprzedaży towarów lub świadczą elektronicznie usługi na dużą skalę bez formalnego zarejestrowania  prowadzonej działalności gospodarczej - czytamy na portalu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Aktor Antoni Pawlicki: "Należy pomagać słabszym" [WYWIAD GOŃCA]

Regulacje dotyczą także mieszkań

Jak podaje serwis Prawo.pl regulacje zawarte w dyrektywie DAC7,  dotyczą nie tylko klasycznych platform sprzedażowych, jak wspomniane Allegro czy OLX, ale również osób wynajmujących mieszkania na doby, za pośrednictwem poprzez serwisy typu Airbnb i Booking.com. 

Krajowa Administracja Skarbowa będzie przeprowadzać kontrole, czy osoby te płacą podatki. Ma to wyeliminować szarą strefę, istniejąca od lat w najmie krótkoterminowym. 

Nieprawidłowości w aż 60 proc. nozlegów

KAS pomóc w tym mają same serwisy, które zobowiązane są do przekazania fiskusowi danych o zawieranych za ich pośrednictwem transakcjach. Według szacunków serwisu, aż 60 proc. obiektów noclegowych, które są zarejestrowane na platformach rezerwacyjnych, działa nie do końca legalnie. 

Każda osoba prywatna zajmująca się wynajmem krótkoterminowym, która przynajmniej raz dokonała sprzedaży noclegu przez Airbnb czy Booking.com, znalazła się automatycznie w bazie fiskusa, jako osoba podejrzana o niepłacenie podatków właściwych dla takiej działalności - mówi Grzegorz Żurawski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego.