Goniec.pl
Rodzice są oburzeni

Piotr Molecki/East News

Skandal w polskim liceum, ogromna awantura. Zobaczyli listę lektur i wpadli w szał

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

XXI Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie prowadzi rekrutację uczniów na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci są m.in. pytani o wrażenia po lekturze kilku zaproponowanych utworów literackich. Rodzice byli w szoku, gdy zobaczyli listę książek.

Rodzice nie kryli oburzenia na widok listy lektur, które przygotowało na tegoroczną rekrutację stołeczne liceum. Ojciec jednej z kandydatek zapowiedział, że nie zostawi tej sprawy bez wyjaśnienia. Według niego utwory literackie dobierał „zboczeniec”.

Rodzice przyszłych licealistów są oburzeni

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, publicysty biznesowego i prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a także ojca jednej z dziewczynek, która miała wziąć udział w rekrutacji do XXI Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie, lektory wybrane przez placówkę są zupełnie niedostosowane do wieku uczniów.

Na liście znalazła się m.in. książka Angeli Carter pt. „Krwawa komnata”, która wzbudziła ogromne kontrowersje wśród rodziców dzieci kandydujących do warszawskiej placówki. Jej autorka znana jest z erotycznych adaptacji znanych motywów baśniowych. 

- Mężczyzna w czarnej masce wolną ręką manipuluje przy k***, zakrzywionym w górę jak szabla, którą dzierży. [...] Słyszałam jego ostry krzyk i bluźnierstwa w chwili orgazmu, krwawiłam - to fragmenty z książki Angeli Carter znajdującej się na opracowanej przez szkołę liście lektur.

Wśród książek pojawiła się także „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood oraz „Kochankowie z Marony” Jarosława Iwaszkiewicza. Cezary Kaźmierczak nie krył swojego oburzenia problemami poruszanymi w tych powieściach, które według mężczyzny nie powinny być tematem dyskusji z 13-latkami.

- Jestem w trakcie konsultacji z prawnikami. [...] Proszę to wyraźnie napisać, uważam, że listę lektur na rekrutację ustalał zboczeniec - przekazał dziennikarzom wp.pl Cezary Kaźmierczak.

Sprawa została już zgłoszona do Ministerstwa Edukacji i Nauki, a minister Przemysław Czarnek zlecił wyjaśnienie jej  trybie nadzoru pedagogicznego Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty.

Dyrektor XXI Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie Włodzimierz Taboryski tłumaczył w rozmowie z redakcją portalu wp.pl, że ich placówka poszukuje młodych humanistów, których wiedza i zainteresowania wykraczają poza kanon ustalonych odgórnie lektur szkolnych.

Lista lektur, oprócz wspomnianych wcześniej pozycji, zawiera również utwory Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka, Platona oraz Olgi Tokarczuk.

  • Śrem: na cmentarzu leżały wykopane ludzkie szczątki

  • Premier przekazał wiadomość wczoraj wieczorem. Chodzi o plany dot. opieki zdrowotnej

  • Krystyna Feldman była w młodości pięknością

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >