Goniec.pl
Mateusz Morawiecki

JOSE COELHO/AFP/East News

Premier przekazał wiadomość wczoraj wieczorem. Chodzi o plany dot. opieki zdrowotnej

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Nie cichną echa ogłoszonego w ubiegły weekend Nowego Polskiego Ładu. Wczoraj wieczorem premier Morawiecki poinformował na swoim Facebooku o planach wdrożenia reform w służbie zdrowia. Polacy muszą się przygotować, bo zmiany zostaną sfinansowane z ich pieniędzy. Najbardziej po kieszeni dostaną przedsiębiorcy.

Nowy program Prawa i Sprawiedliwości zakłada bardzo dużo zmian, które na ten moment opierają się na bardzo populistycznych hasłach. Niemniej politycy partii rządzącej podkreślają, że już w tym roku mają zostać opracowane pierwsze ustawy adresujące kwestie przedstawione przez premiera i ministra Kaczyńskiego.

Jednym z obszarów, w którym ma dojść do sporych zmian jest służba zdrowia. Rząd bardzo hucznie zapowiada zwiększenie wydatków na ten cel do 6% PKB w ciągu dwóch lat i do 7% PKB w ciągu kolejnych 6 lat. To jednak niejedyne zmiany w tym zakresie, jakie zapowiedziała obecna ekipa rządząca.

Zmiany w służbie zdrowia tak, ale trzeba będzie zapłacić wyższe składki

- Chcemy połączyć ten ambitny cel z jednoczesną pracą nad siecią nowoczesnych szpitali i współpracą z ośrodkami akademickimi tak, aby poprzez kształcenie lekarzy w Polsce zniknęła odwieczna bolączka służby zdrowia, jaką jest brak specjalistów - zaanonsował wczoraj wieczorem premier na swoim profilu facebookowym.

Warto również zaznaczyć, że już wcześniej potwierdzono również chęć zlikwidowania kolejek do lekarzy specjalistów. Skąd rząd zamierza wziąć na to wszystko pieniądze? Niestety z kieszeni podatników, którzy w dużej mierze będą musieli zapłacić znacznie większą składkę zdrowotną.

[EMBED-243]

Po kieszeni dostaną głównie przedsiębiorcy, a konkretnie osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Według planów premiera Morawieckiego ma dojść do zlikwidowania zryczałtowanej opłaty na służbę zdrowia, która ma być zastąpiona liniową składką, najpewniej w wysokości 9%.

Dla wielu specjalistów będzie to oznaczało znaczne podwyższenie kosztów operacyjnych w skali każdego miesiąca. Jednak Nowy Polski Ład wprost zakłada, że ci, którzy mają "więcej" (oczywiście według partii rządzącej) mają dokładać zdecydowanie więcej do budżetu państwa.

Jarosław Kaczyński zapowiedział w weekend również powstanie nowych jednostek w ramach NFZ, które będą odpowiedzialne za rozdystrybuowanie funduszy. Mowa o funduszu modernizacji szpitali, funduszu medycznym i agencji rozwoju szpitali.

Jakich zmian możemy się spodziewać? Padły deklaracje dotyczące uruchomienia w każdym powiecie całodobowych dyżurów ratowniczych, czy wprowadzeniu funduszu odszkodowawczego mającego zająć się wypłatą rekompensat dla osób, które odniosły uszczerbek na zdrowiu w ramach błędu lekarskiego.

  • Nie żyje aktor Charles Grodin

  • Pielęgniarki zapowiedziały strajk w szpitalach na 7 czerwca

  • Ma 30 lat i 9 dzieci. Pierwsze z nich urodziło się dwa lata temu

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook, Nowy Polski Ład

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >