Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sceny grozy na leśnej ścieżce. Z ziemi wyrosły palce umarlaka
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.08.2023 17:21

Sceny grozy na leśnej ścieżce. Z ziemi wyrosły palce umarlaka

grzyb palce umarlaka
Twitter.com/TJohnDFowler

Palce umarlaka wywołują u grzybiarzy ogromne emocje. Grzyb, który wygląda niczym fragment dłoni zmarłego to powszechny w Polsce widok. Skojarzenie ze śmiercią nie jest przypadkowe. Lasy Państwowe od dawna uspokajają i tłumaczą, czym jest próchnilec maczugowaty.

Ten grzyb wywołuje niemal panikę, wszystko przez niepokojący widok

Palce umarlaka to potoczna nazwa niecodziennego grzyba. W polskich lasach można natknąć się na wąskie, podłużne grzyby o sinym kolorze, które wyglądają niczym palce. Grzybiarze nie bez powodu skojarzyli ten widok z wyglądem ciała osoby zmarłej.

Niepokojący grzyb zwany palcami umarlaka to tak naprawdę próchnilec maczugowaty (Xylaria polymorpha). W Polsce jest uznawany za gatunek pospolity. Palce umarlaka nie występują tylko na Antarktydzie i w Afryce. Lasy Państwowe postanowiły zabrać głos.

To on stoi za śmiercią Jewgienija Prigożyna? Wcześniej otruł rodzinę Skripala

Nie ma się czego bać, to tylko grzyb

Niepokojący widok w środku lasu nie umknął leśnikom. Już w 2020 roku postanowili oni zabrać głos w sprawie palców umarlaka. - Groza w środku lasu. To nie nowy horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica - czytamy w poście, gdzie pokazano dziwnego grzyba w naturalnym środowisku.

palce-umarlaka-grzyb.jpg
Grzyb nazywany potocznie “palce umarlaka”. Fot.: Twitter.com/TJohnDFowler

Grzybiarze nie powinni bać się palców umarlaka. Nie jest to przejaw żadnej aktywności paranormalnej, a pokaz niezwykłości i różnorodności matki natury. - Nie ma się czego bać. W rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe. Formie owocniki - napisały Lasy Państwowe pod zdjęciem palców umarlaka. Czym tak naprawdę jest próchnilec maczugowaty?

Gdzie można spotkać grzyb o nazwie "palce umarlaka"?

Próchnilec maczugowaty to grzyb, którego niemal wszystko zdradza nazwa. Palce umarlaka żywią się bowiem próchniejącym drewnem. Nie bez powodu zatem niepokojącego swoim wyglądem grzyba można znaleźć w otoczeniu martwych pni drzew liściastych. 

Niemniej nie jest anomalią grzybową, by palce umarlaka wyrosły wprost z gleby. Warto również pamiętać, że próchnilca maczugowatego spotkać można nie tylko w czasie grzybobrania w lesie. Grzyb ten występuje nawet w parkach.

Źródło: lasy państwowe, na temat