Goniec.pl
Nakaz zasłaniania twarzy na zewnątrz

Jakub Kaminski/East News

Rząd zniósł nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

W czwartek wieczorem w dzienniku ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Z dokumentu wynika, że od 15 maja zniknie nakaz zasłaniania twarzy maseczką na świeżym powietrzu, jeśli utrzymamy dystans od innych osób.

Na tę wiadomość czekało wielu Polaków. W rządowym rozporządzeniu znalazł się zapis, znoszący nakaz zasłaniania twarzy podczas przebywania na świeżym powietrzu. Warunkiem zmiany w restrykcjach ma być jednak możliwość zachowania 1,5 m dystansu od innych osób.

Nakaz zasłaniania twarzy znika od 15 maja

Wraz z nadejściem cieplejszych dni oraz stopniowym spadkiem liczby nowych zakażonych koronawirusem w Polsce, wiele osób spodziewało się zmian w obecnie obowiązujących obostrzeniach. Jedna z nich wejdzie w życie już od 15 maja i dotyczy nakazu zasłaniania maseczką ochronną nosa i ust na świeżym powietrzu.

W czwartek 6 maja 2021 roku w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie Rady Ministrów, z którego wynika, że już od 15 maja będziemy mogli bez łamania przepisów ściągnąć maseczkę ochronną z twarzy podczas przebywania na świeżym powietrzu. Jest jednak jeden warunek takiego zachowania.

Maseczkę będzie można zdjąć w przypadku, gdy możliwe będzie zachowanie bezpiecznego dystansu od innych osób, wynoszącego minimum 1,5 m. Oznacza to, że w zatłoczonych miejscach jak m.in. przejścia dla pieszych czy chodniki w centrum miasta, maseczka będzie musiała pozostać na naszej twarzy.

[EMBED-243]

Nakaz zasłaniania nosa i ust pozostanie w mocy w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz m.in. środkach transportu miejskiego, samolotach, na cmentarzach, na terenie przestrzeni wspólnych, tj. klatka schodowa czy winda oraz w zakładach pracy, jeśli pracodawca nie ustanowi innych zasad.

Obowiązkowo zakrywać usta i nos należy również w urzędach, budynkach szkolnictwa, sądach, zakładach opieki zdrowotnej, miejscach kultu religijnego, bankach, na poczcie oraz targowiskach i sklepach.

Istnieją jednak grupy osób zwolnionych z nakazu zasłaniania twarzy. Nie muszą tego robić dzieci do lat. 5, osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub mające problem z samodzielnym zakładaniem i zdejmowaniem maski.

Maseczki nie muszą mieć również kapłani sprawujący nabożeństwo religijne oraz osoby wykonujące czynności służbowe, czyli np. sędziowie i żołnierze, a także wszyscy przebywający w parku, lesie, ogrodzie botanicznym, zabytkowym lub działkowym oraz na plaży.

W czwartek 6 maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o kolejnych 6 431 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie naszego kraju oraz o śmierci 510 osób z powodu COVID-19.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >