Goniec.pl
Rząd wycofał się z mandatów w wysokości 1500 złotych za przekroczenie prędkości o 30 km/h

OLIVIER HOSLET/AFP/East News

Rząd wycofał się z gigantycznych podwyżek mandatów

22 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Mandaty za przekroczenia prędkości nie będą tak wysokie, jak obiecywał jeszcze niedawno rząd. Politycy wycofali się ze swoich letnich deklaracji dotyczących podniesienia kar dla piratów drogowych. Zapowiadanej kary 1500 złotych za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h to już przeszłość.

Radykalne podniesienie mandatów za przekroczenie prędkości nie jest już planem rządu. Potwierdził to wiceminister Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury.

EN 01008489 0012

Marian Lichtman krytykuje atrakcje na grobie Krawczyka

CZYTAJ DALEJ

Polityk Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że argumenty dotyczące nieproporcjonalności różnic w przypadku mandatów trafiły do rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego nie spełni swoich obietnic dotyczących walki z piratami drogowymi.

Rząd rezygnuje z wysokim mandatów za przekroczenie prędkości

W czasie sejmowych prac nad zmianą przepisów dotyczących kwot Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że chce by mandat za przekroczenie prędkości o 30 km/h wynosił nie 1500 zł a 800 zł.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nowe regulacje mające uderzyć w piratów drogowych miały wejść w życie 1 grudnia 2021 roku. Rząd oficjalnie wycofał się ze wcześniejszych zapowiedzi.

Nowe spojrzenie na zapowiedziane zmiany

Rafał Weber przekazał w trakcie prac komisji sejmowej, że racje mogą mieć osoby wskazujące podczas konsultacji na skok wysokości kwoty mandatów w przypadku przekroczenia prędkości.

- Do nas ten argument przemówił - wprost przyznał wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury.

- Rzeczywiście przekroczenie prędkości o 29 km/h groziłoby mandatem w wysokości 200 zł, a przekroczenie prędkości o 31 km/h groziłoby mandatem w wysokości 1200 zł. Ta różnica, od tej strony patrząc, jest zbyt duża - dodawał Rafał Weber.

Wcześniej, szczególnie w wypowiedział Mateusza Morawieckiego, takich obaw nie było. Po śmiertelnym potrąceniu pieszego na przejściu dla pieszych w Warszawie w 2019 roku wprost mówił, że podniesienie kar dla piratów drogowych będzie priorytetem rządu.

Jeszcze niedawno rząd zapowiadał podwyżki mandatów w trosce o bezpieczeństwo

- Potrzebne są zmiany w przepisach i poważna wynikająca z nich polityczna deklaracja: koniec z piractwem drogowym - przekazywał Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych pod koniec 2019 roku.

W lipcu 2020 roku upublicznione zostało pismo, które szef rządu wysłał do resortów: infrastruktury, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji.

- Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach, których celem jest ograniczenie zachowań szczególnie niebezpiecznych na drogach i eliminacja tzw. piratów drogowych - pisał do swoich ministrów Mateusz Morawiecki.

Plany rządu oficjalnie się zmieniły. Piraci drogowi nie zapłacą tak wysokich mandatów, jak było to w planach.

Katarzyna Cichopek przekazała smutne wieści. Chodzi o jej dzieci, bardzo przykre

Slajd 1 z 5

Cichopek i Hakiel

Katarzyna Cichopek wyjawiła smutną prawdę

Katarzyna Cichopek jest szczęśliwą mamą 12-letniego Adama i 7-letniej Helenki, których wychowuje razem z partnerem Marcinem Hakielem. Ostatnio jednak aktorka przeżywa trudne chwile związane z problemami zdrowotnymi swojego potomstwa. / fot. Instagram katarzynacichopek

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: rfm24.pl, forsal.pl, auto-swiat.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >