Goniec.pl
"Rz": Jodek potasu ma być rozdawany w szkołach. "Na dystrybucję będzie sześć godzin", Źródło: PIOTR GRZYBOWSKI/East News

PIOTR GRZYBOWSKI/East News

"Rz": Jodek potasu ma być rozdawany w szkołach. "Na dystrybucję będzie sześć godzin"

23 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Nie maleje napięcie związane z potencjalnym zagrożeniem radioaktywnym jodem. Rosjanie stale ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Jądrową, podycając niepokoje i stawiając na baczność służby w graniczących z Ukrainą państwach. Przygotowania na ewentualne skażenie rozpoczęła także Polska, która zapowiedziała dystrybucję jodku potasu. Jak informuje "Rzeczpospolita", środek ma być wkrótce rozdawany w szkołach.

Od miesięcy dotkliwie przekonujemy się, że wojna w Ukrainie to nie tylko problem naszego wschodniego sąsiada. W lutym Kreml wyzwał na pojedynek cały demokratyczny świat, a teraz szantażuje go widmem kryzysu żywnościowego i energetycznego.

Niepokój w Rosji po orędziu Putina. Płoną wojskowe komendy uzupełnień

Niepokój w Rosji po orędziu Putina. Płoną wojskowe komendy uzupełnień

CZYTAJ DALEJ

W miarę pogarszającej się sytuacji Rosjan na froncie, rośnie też frustracja Władimira Putina, który posuwa się do coraz bardziej drastycznych kroków. Zakręcanie kurków z gazem czy blokowanie transportu zbóż były zaledwie preludium, bo do gry weszły właśnie realne groźby użycia broni atomowej, niosącej śmierć i zagładę.

Obawy o wystąpienie skażenia radioaktywnego

Napięta sytuacja w Ukrainie coraz mocniej martwi społeczeństwa zamieszkujące ościenne kraje. Również w Polsce odżyła dyskusja o zagrożeniu radiacją, a pierwsze objawy paniki obserwować można było już w marcu, gdy masowo ruszyliśmy do aptek po płyn Lugola.

Wiele osób wciąż ma w pamięci wydarzenia towarzyszące awarii elektrowni w Czarnobylu i obawia się, że historia może się powtórzyć. Eksperci póki co nie radzą siać zamętu, ale działania prewencyjne podejmują nawet władze, które powzięły konkretne kroki.

Już 1 czerwca w życie weszło rozporządzenie, które dopuszcza prowadzenie przez apteki dystrybucji m.in. tabletek z jodkiem potasu, ale tylko w przypadku "wystąpienia sytuacji kryzysowej".

Z kolei kilka dni temu zapasy tabletek zostały dostarczone do Komend Państwowej Straży Pożarnej, a MSWiA zapewniło, że odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela.

I choć resort zapewnia, że na tę chwilę "nie ma zagrożenia" skażeniem radioaktywnym, a sytuację na bieżąco monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki, piątkowa "Rzeczpospolita" donosi, że kampania dystrybucji środka chroniącego przed efektami promieniowania nabiera tempa.

Polscy uczniowie otrzymają tabletki z jodem

Już nie tylko strażacy, ale i uczniowie mają otrzymać jodek potasu, blokujący w organizmie wchłanianie radioaktywnego jodu. W akcję dystrybucji zaangażowani mają być dyrektorzy placówek oświatowych, o czym poinformowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty.

- Informują nas o spotkaniach, podczas których są zobowiązywani przez gminy do dystrybucji tabletek w przypadku ewentualnego zagrożenia. Niektórzy słyszą, że na taką dystrybucję będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu, choć nie ma pewności, czy procedura wszędzie będzie taka sama - przekazał „Rzeczpospolitej” dyrektor biura OSKKO Marek Pleśniar.

Przygotowania do rozdawania tabletek na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego potwierdza np. stołeczny magistrat, oświadczając, że działania prowadzone są przez ratusz w ścisłej koordynacji z urzędami dzielnicowymi. Dystrybucja ma ruszyć wraz z wydaniem odpowiedniego rozporządzenia przez wojewodę mazowieckiego.

Mateusz Morawiecki zareagował na orędzie Putina. Z ust polskiego premiera padły stanowcze słowa

Stanowcza reakcja Mateusza Morawieckiego na orędzie Władimira Putina. "Musimy pokazywać naszą siłę obronną"

CZYTAJ DALEJ

Rosyjskie prowokacje w Ukrainie

To, czy Władimir Putin rzeczywiście posunąłby się do ostatecznego kroku, pozostaje wielką niewiadomą. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że rosyjski dyktator może i jest zdesperowany, ale nie głupi i wskazują, że bardziej niż na zniszczeniu Zaporoża, zależy mu na jego zdobyciu.

Należy jednak pamiętać, że igranie z atomem nie musi przebiegać w sposób kontrolowany, a jeden fałszywy ruch wystarczy, by sprowadzić na Europę istny kataklizm.

Ukraińcy robią, co mogą, by zapobiec tragedii, dlatego w ostatnich dniach wyłączyli ostatni działający reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Enerhoatom podał jednak w poniedziałek, że obiektem ostrzału Rosjan padła także Południowoukraińska Elektrownia Atomowa w obwodzie mikołajowskim.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w przyjętej niedawno rezolucji wezwała Rosję do "bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie".

Dyrektor generalny Agencji, Rafael Grossi, ostrzegł także, że sytuacja w Zaporożu pogarsza się, o czym miał rozmawiać z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowemw kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Dopóki ostrzał trwa, ryzyko jest ogromne - dodał.

"Incydenty" na granicy z Polską. Ujawniono kolejne kroki Putina, nasz kraj odgrywa kluczową rolę

Znany łotewski profesor Andris Spruds przekazał, że prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku na jakiegokolwiek członka NATO w trakcie najbliższych miesięcy jest niezwykle niskie. Nie wyklucza on jednak licznych incydentów na granicach, np. na granicy polsko-ukraińskiej. W jego opinii dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO przyczyniło się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24, Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą pomóc jej bliskim.

Wiadomości

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą im pomóc

Czytaj więcej >
Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >
AndrzejRembowski/Pixabay

Wiadomości

Rybnik: 51-latek gwałcił i nagrywał kobiety. Wśród ofiar jest 16-latka

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >