Koniec z przestawianiem zegarków? Polacy od dawna czekają na tę zmianę
Choć rok 2021 miał być ostatnim, w którym Polacy przestawiają zegarki, to wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli jeszcze przez kilka lat o tym pamiętać, choć większość nowoczesnych sprzętów automatycznie zmienia czas z letniego na zimowy (i na odwrót).
Według najnowszego rządowego rozporządzenia przynajmniej do 2026 roku nadal będziemy przestawiać zegarki. W Polsce od 1977 r. zmiana czasu następowała do tej pory na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat.
Koniec z przestawianiem zegarków? Nie w najbliższym czasie
Wówczas podawano konkretne daty rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce. Mimo zapowiedzi, że rozporządzenie z 2016 r. będzie ostatnim w sprawie zmian czasu, w marcu 2022 r. Mateusz Morawiecki podpisał nowe, które zobowiązuje nas do "zmiany czasu" przez kolejne 5 lat. Zgodnie z wytycznymi w Polsce w latach 2022-2026, czas letni środkowoeuropejski wprowadza się:
w 2023 r. - dnia 26 marca,
w 2024 r. - dnia 31 marca,
w 2025 r. - dnia 30 marca,
w 2026 r. - dnia 29 marca.
Z kolei czas letni środkowoeuropejski odwołuje się (przechodzimy na czas zimowy):
w 2022 r. - dnia 30 października,
w 2023 r. - dnia 29 października,
w 2024 r. - dnia 27 października,
w 2025 r. - dnia 26 października,
w 2026 r. - dnia 25 października.
Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego, czyli przejście na czas zimowy tradycyjnie będzie polegało na przestawieniu wskazań zegarów z godziny 3:00, na godzinę 2:00. Tradycyjnie zegarki przestawiamy z czasu letniego na zimowy w nocy z soboty na ostatnią niedzielę października, która w tym roku przypada na 30 dzień miesiąca. W druga stronę odbywa się to zawsze w ostatni weekend marca.
Przypomnijmy, że w marcu 2019 r. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnie "przestawianie zegarków" miałoby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały jednak zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał, więc niewykluczone, że Polska pozostałaby przy dotychczasowym rozwiązaniu.
Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy
Do przestawiania zegarków w dużej mierze przyczynił się prezydent Standów Zjednoczonych Ameryki Benjamin Franklin, który zauważył, że ludzie często chodzą spać wraz z konkretną godziną, bez względu na to, kiedy zapada noc. Zimą, gdy słońce zachodzi wcześniej, ludzie musieli korzystać ze sztucznego oświetlenia, co generowało dodatkowe koszty.
Do tej idei powrócono 30 kwietnia 1916 roku, gdy Niemcy, celem oszczędzenia węgla używanego do produkcji energii, zaczęli przestawiać zegarki, sztucznie zmuszając ludzi do zmiany nawyków.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Masowe zatrzymania po antywojennych protestach w Rosji. Demonstranci dostają powołania do wojska
Lawina po słowackiej stronie Tatr. Nie żyje ratownik GOPR i jego żona
Igor Sokołowski z Polsat News porównał Putina do śmiecia. Nagranie jest już hitem sieci
Źródło: finanse.wp.pl