Goniec.pl
Ryszard Czarnecki nie ma wątpliwości ws. śmierci Andrzeja Leppera: "Tacy ludzie nie popełniają samobójstwa"

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, PIOTR KOWALCZYK/East News

Ryszard Czarnecki nie ma wątpliwości ws. śmierci Andrzeja Leppera: "Tacy ludzie nie popełniają samobójstwa"

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W piątek 5 sierpnia mija 11. rocznica tajemniczej śmierci jednego z najbarwniejszych polityków III RP. Andrzej Lepper, bo o nim mowa, według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo, ale wokół tragedii przez lata narosły liczne spekulacje. W targnięcie się na życie charyzmatycznego polityka nie wierzą nie tylko wyborcy Samoobrony, ale także jego przyjaciele, w tym europoseł Ryszard Czarnecki, który wspomina dawnego kompana.

Historia życia Andrzeja Leppera to gotowy scenariusz na film, w którym nie brakuje zwrotów akcji. Prosty pracownik PGR-u, dzięki swojej przebojowości i ciężkiej pracy, stał się jednym z najpopularniejszych polityków na przełomie wieków, wicepremierem oraz poważnym graczem za czasów pierwszych rządów PiS.

Donald Tusk bohaterem gry z udziałem "Wiadomości" TVP, lider PO skomentował

Donald Tusk bezlitośnie zakpił z "Wiadomości" TVP. Wystarczyły zaledwie dwa słowa

CZYTAJ DALEJ

Udana karierę, pieniądze, kontakty i ułożone życie rodzinne sprawiły, że o Lepperze mówiono, że jest człowiekiem spełnionym i ma dosłownie wszystko. Mimo tego, 5 sierpnia 2011 roku polityka znaleziono martwego w warszawskim biurze Samoobrony. Oficjalnie uznano, że popełnił samobójstwo.

Czarnecki o Lepperze: "Tacy ludzie nie popełniają samobójstwa"

Śmierć Andrzeja Leppera była wstrząsem dla polskiego społeczeństwa. Na co dzień uśmiechnięty i, co udowodnił podczas licznych afer, w które był zamieszany, mocny psychicznie polityk miał targnąć się na swoje życie, zostawiając pogrążonych w smutku współpracowników i rodzinę.

W tę wersję do dziś wielu nie chce uwierzyć, a i sama prokuratura nie zadbała o to, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Jednym ze sceptyków co do ostatecznego rozstrzygnięcia jest były przyjaciel lidera Samoobrony europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który na łamach "SE" opowiedział o tej znajomości.

- To był bardzo ciekawy człowiek, samouk, który ciężką pracą doszedł na szczyty władzy, a wcześniej stał na czele ruchu protestu. Chciał mieć później akceptację także elit, co mogło okazać się jego słabością. Lepper był człowiekiem bardzo żywotnym i nie za bardzo wierzę w jego samobójczą śmierć. Czasem z nim podróżowałem i słyszałem, jak rozmawia z żoną przez telefon. Zawsze dzwonił do żony i pytał o zwierzęta, o gospodarkę. Tacy ludzie nie popełniają samobójstwa powiedział.

Słowa Czarneckiego z pewnością nie uciszają więc spekulacji, a nawet je podkręcają. Zdaniem polityka, Lepper mógł posiadać rozległą wiedzę w różnych kwestiach, którą zaczął się dzielić.

- Nie mówię, że to była kwestia polityki, może to była kwestia wejścia w szkodę w cudze interesy ekonomiczne. Nie rzucam żadnego oskarżenia, ale są ludzie o których wiemy, że samobójstwa nie popełnią. I według mnie do takich ludzi należał Andrzej Lepper – uważa.

nie żyje świeczka Iberion 2

Nie żyje Zbyszko Piwoński, senator SLD, wielki przyjaciel harcerstwa. Miał 93 lata

CZYTAJ DALEJ

Niejasna śmierć Andrzeja Leppera

Choć od śmierci Andrzeja Leppera mija właśnie 11 lat, rany w sercach jego bliskich wciąż się nie zabliźniły. Wielokrotnie o ostatnich godzinach życia polityka opowiadał minister rolnictwa w rządzie AWS Artur Balazs, z którego relacji wynika, iż dla rodziny lidera Samoobrony był to ogromny cios.

Jeszcze w przededniu tragedii Lepper miał przeprowadzić poważną rozmowę z żoną, podczas której był wystraszony i roztrzęsiony. Kobieta namawiała męża do wycofania się z polityki i zajęcia się gospodarstwem, a sam zainteresowany nie odrzucał takiej możliwości.

Oznajmił, że musi tylko pojechać załatwić coś w Szczecinie i że wróci wieczorem. Irena Lepper czekała na męża z jego ulubioną kaczką na stole, ale zdenerwowany małżonek zadzwonił informując, iż musi pilnie udać się do Warszawy.

Rankiem telefon Leppera konsekwentnie milczał, co zaniepokoiło rodzinę, bo nigdy wcześniej się nie zdarzało. O godzinie 10 do siedziby Samoobrony przybyła dziennikarka, mająca przeprowadzić wywiad z politykiem, ale drzwi do jego gabinetu były zamknięte. O ich wyważeniu zadecydował zięć, który pojawił się na miejscu.

W toku śledztwa, prokuratura uznała, że Andrzej Lepper powiesił się, a przyczyną desperackiego czynu mogły być kłopoty finansowe.
Dziś, 11 lat po tych tragicznych wydarzeniach, temat powraca dzięki posłom Konfederacji. Ci chcą, aby w Sejmie powstała komisja wyjaśniająca wszelkie wątpliwości.

AFP/EAST NEWS

Ojciec Kaczyńskich zrobił przed śmiercią niebywałą rzecz. Widok jego grobu mówi wszystko

Rajmund Kaczyński, ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich, był powstańcem i żołnierzem polskiego wojska. Współcześni Polacy z pewnością mieli okazję go poznać, gdy na jaw wyszła wypowiedź, w której potępił dopuszczenie jego synów do władzy. Jak wygląda grób ojca prezesa siedem lat po jego śmierci?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Skandaliczny wpis Zbigniewa Ziobry. "Żołnierzu, żaden śmieć nie jest w stanie cię obrazić"

  • Policja poszukuje 25-letniej Sandry Szlezinger. Mundurowi wystosowali ważny apel

  • Niemcy. Ośmioosobowa rodzina jechała busem nad Bałtyk, mieli wypadek. Dziadkowie zginęli na miejscu

Źródło: Plejada, SE

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >