Goniec.pl
kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

30 Września 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Władimir Putin w piątek 30 września podpisał umowy przyłączające obwód chersoński i zaporoski oraz Doniecką i Ługańską Republikę Ludową do Rosji. Działania dyktatora spotkały się ze sprzeciwem polskiego rządu. Głos zabrali między innymi Andrzej Duda, rzecznik rządu Piotr Müller i szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Dziś na Kremlu odbyła się oficjalna "ceremonia", podczas której Władimir Putin ogłosił wyniki pseudoreferendów, które odbyły się w minionych dniach. Dyktator przekonywał, że "mieszkańcy dokonali jednoznacznego wyboru" i wyraził nadzieję, że zgromadzenie federalne poprze aneksję ukraińskich terytoriów.

Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

CZYTAJ DALEJ

Polska reaguje na aneksję ukraińskich terytoriów do Rosji

W przemówieniu prezydenta Federacji Rosyjskiej nie zabrakło ostrych oskarżeń w kierunku Zachodu, który - zdaniem Władimira Putina - chciałby, by Rosja stała się "kolonią". - Chcą nas widzieć nie jako wolne społeczeństwo, ale jako tłum bezdusznych niewolników - bredził dyktator, deklarując jednocześnie chęć wznowienia rozmów pokojowych z Ukraińcami.

Działania Rosji spotkały się z szeroką krytyką. Obszerny wpis pojawił się między innymi na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które stanowczo potępiło "uznania niepodległości" i "przyłączania" do Federacji Rosyjskiej okupowanych przez nią regionów Ukrainy. - RP nie uznaje i nie uzna wyników pseudoreferendów, przeprowadzonych na tych obszarach w dniach 23-27 września br., ani też ogłoszonych 29 i 30 września br. dekretów rosyjskiego prezydenta dotyczących aneksji tych regionów - czytamy.

MSZ podkreśliło, że "akty te stanowią jednoznaczne naruszenie prawa międzynarodowego i są kolejną, zuchwałą próbą zawłaszczenia przez Rosję części ukraińskiego terytorium" i są znakiem, że "Rosja dąży do zaostrzenia konfliktu i odrzuca możliwość jego pokojowego rozwiązania", dlatego społeczność międzynarodowa nie może pozostać bierna.

- Wzywamy do zdecydowanej i pilnej intensyfikacji wsparcia wojskowego Ukrainy oraz nałożenia na Federację Rosyjską kolejnych sankcji. Opowiadamy się za kontynuacją wysiłków zmierzających do całkowitej izolacji międzynarodowej Federacji Rosyjskiej - dodaje resort, wzywając jednocześnie Rosjan do "natychmiastowego zaprzestania wszelkich naruszeń prawa międzynarodowego oraz do bezwarunkowego wycofania sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy". RP deklaruje uznanie dla suwerenności i niezależności Ukrainy.

Władimir Putin

Władimir Putin podjął kluczową decyzję. Podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda potępił działania Kremla. "Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa"

Głos w sprawie bezprawnych działań Federacji Rosyjskiej zabrał za pośrednictwem mediów społecznościowych Andrzej Duda, który stanowczo potępił działania Kremla. Podkreślił również, że nie widzi szans na kompromis z Rosją.

- Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora. Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją - napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Wtórował mu szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, który stanowczo oświadczył, że "równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". - Aneksje ukraińskich terytoriów i rosyjskie pseudoreferenda nie zostaną nigdy uznane przez Polskę. [...] Nie ma to żadnego praktycznego znaczenia z punktu widzenia prawa międzynarodowego - dodał.

Rzecznik rządu Piotr Müller również potępił działania Federacji Rosyjskiej i wezwał "członków społeczności międzynarodowej do nieuznawania legalności tych pseudoreferendów i ich wyników, które w żadnym stopniu nie mogą odzwierciedlać woli mieszkańców tych regionów, siłą zmuszanych do udziału w głosowaniu".

- Działania Federacji Rosyjskiej to pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego, ujętych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzenie fikcyjnych referendów oraz osób i instytucji rosyjskich, które działają na nielegalnie okupowanym terytorium Ukrainy - podsumował swój apel.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

KWP PSP Białystok

Wiadomości

Podlaskie: Zderzenie busa i dwóch aut. Jedna osoba nie żyje, siedem zostało rannych

Czytaj więcej >
awantura WP

Wiadomości

Nowy rzecznik PiS o katastrofie smoleńskiej: "To jest akt terroryzmu"

Czytaj więcej >
Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >