Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Roland Garros: Rywalka Świątek zostawiła na kamerze jednoznaczną wiadomość
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.06.2022 10:30

Roland Garros: Rywalka Świątek zostawiła na kamerze jednoznaczną wiadomość

Świątek, Gauff
Rex Features/East News; Rob Prange/Shutterstock (11896926br)

Roland Garros 2022. Polska tenisistka Iga Świątek po raz drugi w karierze awansowała do finału wielkoszlemowego French Open. Po koncertowym rozprawieniu się z Darją Kasatkiną, na naszą mistrzynię czeka już Amerykanka Coco Gauff. Zawodniczka zza Atlantyku po wygraniu swojego półfinału przekazała światu ważną wiadomość.

Tegoroczna edycja turnieju tenisowego French Open dobiega końca. Polacy mają powody do zadowolenia, bo w konkursie znakomicie spisuje się nasza liderka światowych rankingów Iga Świątek. Wczoraj raszynianka bez większych problemów pokonała Rosjankę Darję Kastatkiną 6:2, 6:1 i zameldowała się w finale.

Nic dziwnego, że sposób gry, niesamowity rozwój poczyniony w ostatnich miesiącach i konsekwencja Świątek podbijają serca kibiców na całym świecie. Choć to Iga bezapelacyjnie błyszczy na kortach Rolanda Garrosa, podczas czwartkowych rozgrywek uwagę całego świata przykuła inna zawodniczka, Coco Gauff.

Cori Gauff apeluje do świata

Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Gauff szturmem przemknęła do finału, gdzie czeka na nią już nasza zawodniczka. Dla 18-latki to pierwszy raz, gdy awansowała do ostatecznej fazy w turnieju wielkoszlemowym na paryskich kortach.

Po tym, jak odprawiła z kwitkiem Martinę Trevisan, nastolatka postanowiła wykorzystać moment, gdy oczy wszystkich kamer były skierowane na nią. Gauff chwyciła za flamaster i na obiektywie jednej z nich napisała: "Peace. End gun violence", czyli "Pokój. Powstrzymajcie przemoc z użyciem broni".

- To, co dzieje się od lat w USA, jest straszne. Chciałam po prostu zwrócić na to uwagę - mówiła w pomeczowym wywiadzie.

W ten sposób tenisistka odniosła się do tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich dniach w jej ojczyźnie. To zresztą nie pierwszy raz, gdy Gauff zabrała głos w ważnej sprawie. Wcześniej aktywnie uczestniczyła w protestach pod hasłem "Black Lives Matter", które miały miejsce po zabójstwie George'a Floyda. Gest 18-latki natychmiast zwrócił uwagę komentatorów, którzy nie mogli przejść obok niego obojętnie. Obecna w studiu Eurosport była austriacka tenisistka Barbara Schett pochwaliła zawodniczkę. - To mocny przekaz i bardzo dojrzałe słowa jak na 18-latkę - powiedziała.

Seria strzelanin w USA

Strzelaniny w USA to problem, z którym Amerykanie mierzą się od lat. Powszechny dostęp do broni jest przyczyną tragedii, których ofiarami padają często przypadkowe osoby.

W połowie maja doszło do ataku na klientów supermarketu w Buffalo w stanie Nowy Jork. Zginęło wówczas 10 osób, a 3 zostały ranne. Kolejna masakra miała miejsce w Teksasie. 18-letni napastnik wtargnął na teren szkoły podstawowej i zabił 21 osób.

Dziś z kolei media obiegły doniesienia o dwóch ofiarach strzelaniny na parkingu przed kościołem w Ames w stanie Iowa. Także dwie osoby zginęły w ataku uzbrojonego mężczyzny podczas uroczystości pogrzebowej na cmentarzu w miejscowości Racine w stanie Wisconsin.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Eurosport