Goniec.pl
DIMITAR DILKOFF/AFP/East News - zdjęcie ilustracyjne

DIMITAR DILKOFF/AFP/East News - zdjęcie ilustracyjne

Relacja dokumentalisty z wyzwolonych miejscowości. Poruszająca historia przerażonej staruszki

3 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dokumentalista i wolontariusz Mateusz Lachowski opowiadał na antenie TVN24 o tym, jak wygląda życie w wyzwolonych ukraińskich miastach. Na swojej drodze spotkał starszą panią, która ze łzami w oczach prosiła, by jej nie zabierać. Przytoczył też historie mężczyzny zastrzelonego w trakcie spaceru z psem i 10-latki ostrzyżonej na chłopca.

W podróży do zniszczonych miast towarzyszył mu jeden z ukraińskich żołnierzy. W trakcie robienia zdjęć dokumentalista rozmawiał z ludźmi i rozdawał im jedzenie.

PUTIN

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa: Putin może planować eskalację cyberwojny

CZYTAJ DALEJ

Lachowski w wyzwolonych miejscowościach. Seniorka błagała, by jej nie zabierali

Bucza wyzwoliła się spod rosyjskiej okupacji 31 marca. W podkijowskim mieście, które zostało zniszczone przez najeźdźców, zwłoki ofiar cywilnych leżą na ulicy. Odkryto tam również masowy grób.

Odbite miejscowości odwiedził Mateusz Lachowski, dokumentalista i wolonatariusz. - Byłem dziś [...] w Irpieniu i w Buczy i powiem szczerze, że dzisiaj dwa razy płakałem - przyznał na antenie TVN24.

Dokumentalista podzielił się z widzami swoimi relacjami z wyzwolonych miast. - W pewnym momencie zatrzymaliśmy się przy starszej pani, a ona zaczęła histerycznie prosić, żeby jej nie zabierać, że ona jest niewinna, że nic nie zrobiła i żeby jej nie zabijać - przyznał.

W chwili, gdy żołnierz wyjawił, że są z ukraińskiej armii kobieta "zaczęła płakać". - Zaczęła się do niego przytulać, do mnie, wzięła od nas jedzenie i zaczęła nam dziękować. [...] Wysiedliśmy z samochodu i obaj się popłakaliśmy - stwierdził Mateusz Lachowski.

JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Kułeba nie ma dobrych informacji. "Jesteśmy gotowi, mimo zbrodni popełnionych przez Rosję"

CZYTAJ DALEJ

Życie codzienne pod Kijowem: zastrzelony w trakcie spaceru z psem, 10-latka udająca chłopca

Później żołnierz i dokumentalista pojechali do Buczy. - Zatrzymaliśmy się przy ludziach i oni zaprowadzili nas za blok, gdzie pokazali mi osiem grobów, które wykopali swoim znajomym - relacjonował Mateusz Lachowski.

Jedna z kobiet, z którą rozmawiał, opowiedziała historię jej 50-letniego sąsiada, który "wyszedł, wyprowadził psa i został zastrzelony". - Tak po prostu, bo wyprowadził psa - stwierdził.

Na swojej drodze spotkał też dwójkę dzieci na rowerkach, którym dał słodycze. - Przedstawili nam się i zabrali w okolice swojego domu, ale nie chcieli nam pokazać, gdzie mieszkają, bo zobaczyli mundury i się bali - relacjonował.

Niedługo później wyszła do nich matka. Dopiero wtedy dokumentalista i żołnierz zrozumieli, że jedno z tych dzieci wcale nie jest chłopcem, jak początkowo zakładali.

Była to dziewczynka ostrzyżona na chłopca, która przedstawiała się jako Sasza. - Prawdopodobnie dlatego, że jako 10-latka bała się i tak była nauczona, że ma mówić, że jest chłopcem - podejrzewa Mateusz Lachowski.

Pierwszy dzień

Zniszczone budynki, kłęby dymu i łzy rozpaczy. Niewyobrażalne materiały z Ukrainy

W nocy ze środy na czwartek Rosja zaatakowała Ukrainę. Doszło do ataku na obiekty wojskowe i cywilne. Siły uderzyły także w miasta, wiele budynków zostało zniszczonych. Z kolei w piątek nad ranem rozpoczęło się bombardowanie Kijowa. Na zdjęciach widać, jak bolesne momenty przeżywają Ukraińcy. KLIKNIJ DALEJ, aby zobaczyć więcej. fot. ARIS MESSINIS/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: tvn24.pl, goniec.pl


Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >