Goniec.pl > Polska > RCB wydało komunikat ws. stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE CRP. Obowiązują do 30 listopada
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 31.08.2022 18:03

RCB wydało komunikat ws. stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE CRP. Obowiązują do 30 listopada

alert rcb
Wikimedia Commons/Krystian Maj

RCB wydało pilny komunikat w związku ze stopniami alarmowymi BRAVO i CHARLIE CRP. Te stopnie związane są z działaniami służb na terenie kraju i wiążą się m.in. z możliwymi różnego rodzaju atakami. W tym wypadku chodzi o ciągłe zagrożenie ze strony Rosji.

Od lutego w internecie szerzy się dezinformacja związana z działaniami rosyjskich trolli i służb, które zakłamują wydarzenia w Ukrainie i szerzą fałszywe informacje o tym, co dzieje się w kontekście konfliktu. Jest to niebezpieczne również dla Polski.

RCB wydało komunikat ws. stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE CRP. Ważne wiadomości

- Premier Mateusz Morawiecki przedłużył okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) do końca listopada - ogłosiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w kolejnym komunikacie.

To oznacza, że służby antyterrorystyczne wciąż są postawione w stan najwyższej gotowości. Każdy ze stopni ma jednak inną funkcję i sprawia, że konkretne jednostki przykładają się do konkretnych zadań.

CHARLIE-CRP jest ogłaszany w momencie, w którym pojawia się znaczne zagrożenie związane z atakiem sieciowym - m.in. atakiem hakerskim lub dezinformacją. Dezinformacja ta ma być związana z działaniami terrorystycznymi lub wywiadowczymi wrogiego państwa lub grupy. W tym przypadku chodzi m.in. o rosyjskie działania dezinformacyjne na portalach społecznościowych i przekazywanie błędnych informacji o tym m.in. co dzieje się w Ukrainie.

Chodzi jednak nie tylko o dezinformację, ale również ataki hakerskie na polskie bazy danych i systemy, m.in. bankowe. Administracja musi kontrolować to, co dzieje się w sieci, również zdając sobie sprawę z ryzyka dla zwykłych Polaków.

Stopień BRAVO jest związany z możliwością ataku terrorystycznego na terytorium Polski. Zaistnienie takiego zdarzenia póki co nie jest w żaden sposób potwierdzone, ale ze względu na gwałtowne pogorszenie stosunków z Rosją, służby postawione zostały w gotowości do działania.

W związku z podtrzymaniem stopni ostrzegawczych dla służb, również obywatele mają swoją działkę do zrobienia. Przede wszystkim chodzi o weryfikację informacji oraz uwagę i w razie podejrzeń zgłaszanie tematu odpowiednim służbom.

Możliwe, że pod koniec listopada stopnie zagrożenia nie zostaną wcale zdjęte. Wiele zależy od tego, co będzie działo się w Ukrainie, ale nie wygląda na to, by konflikt zakończył się szybciej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl