Goniec.pl
Zasiłek opiekuńczy został przedłużony

Iberion materiały własne

Przedłużono wypłacanie zasiłku opiekuńczego

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Rząd przedłużył prawo do otrzymywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne 14 dni, co oznacza, że obejmie on także okres nauki w trybie hybrydowym. Pieniądze będą wypłacane Polakom do 23 maja 2021 roku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał wspomóc rodziców, którzy z powodu opieki nad dziećmi uczącymi się w domu, nie mogli wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Pomimo złagodzenia obostrzeń i powrotu części uczniów do szkół, rząd przedłużył wypłatę świadczenia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 23 maja

W związku z planem majowego łagodzenia obostrzeń sanitarnych w Polsce, które wprowadzono w związku z wysokim zagrożeniem epidemicznym, tuż po długim weekendzie na zajęcia stacjonarne do szkół powrócili uczniowie najmłodszych klas podstawówek.

To oznacza, że część rodziców mogła wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych. Starsze dzieci pozostają jednak wciąż w trybie nauki zdalnej, a dopiero 15 maja przeniosą się w tryb hybrydowy. W związku z tym rząd przedłużył wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców uczniów pozostających w domach.

- Mimo otwarcia żłobków, przedszkoli czy klas I-III w szkołach może się zdarzyć, że z powodu COVID-19 placówka zostanie zamknięta lub jej działalność zostanie ograniczona, a w efekcie nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi - przekazała polakom minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

[EMBED-243]

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy pozostanie w mocy przez kolejne 14 dni, a zatem obejmie zasięgiem okres nauki hybrydowej, poprzedzający pełny powrót dzieci do szkół. Z zapowiedzi rządu wynika, ze od 29 maja uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i średnich mają wrócić na zajęcia stacjonarne.

Świadczenie będzie wypłacane do 23 maja. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, wliczając w to dni ustawowo wolne od pracy.

Majowe luzowanie obostrzeń to nie tylko ponowne otwarcie szkół. Od 4 maja działalność wznowiły również tymczasowo zamknięte galerie handlowe oraz wielkopowierzchniowe sklepy. Natomiast od 8 maja działalność wznowią obiekty noclegowe.

Rząd zapowiedział także, że od 15 maja nastąpi zniesienie nakazu zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu, jeśli możliwe będzie zachowanie 1,5 m dystansu od innych osób. Obowiązek pozostanie jednak w mocy w publicznych przestrzeniach zamkniętych oraz w zatłoczonych strefach.

Od tego dnia działalność stacjonarną będą mogły wznowić również lokalne gastronomiczne, jednak klientów przyjmować będą mogły jedynie w ogródkach restauracyjnych, przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >
Stare polskie banknoty

Pieniądze

Masz stare polskie banknoty? Wiele z nich są warte duże pieniądze, warto sprawdzić szuflady

Czytaj więcej >
Rachunek: emeryci

Pieniądze

Emeryci dostali rachunek na 17 tysięcy złotych za prąd na działce

Czytaj więcej >