Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > IMGW: Dobra prognoza pogody na weekend. Radość jednak nie potrwa długo, szykuje się powrót burz
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 11.06.2022 12:37

IMGW: Dobra prognoza pogody na weekend. Radość jednak nie potrwa długo, szykuje się powrót burz

Prognoza pogody na weekend: IMGW ma dobrą wiadomość, ale na horyzoncie widać powrót burz
JAKUB ORZECHOWSKI / SE / EAST NEWS, imgw

Prognoza pogody: fenomenalne wiadomości wprost z IMGW. - Weekend przyniesie uspokojenie w pogodzie - podali meteorolodzy. Pojawi się słońce, a front burzowy opuszcza Polskę. Niemniej synoptycy ostrzegają, na horyzoncie widać powrót gwałtowanej aury.

Po burzliwym tygodniu i wielu zalanych domach, lokalach oraz drogach, IMGW przedstawił dobrą wiadomość dot. prognozy pogody na weekend. Aura nad Polską będzie lepsza, najbliższe godziny upłyną pod znakiem słońca.

- Od soboty nie spodziewamy się już gwałtownych burz, choć te mniej silne nadal mogą się pojawić, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju. Nieco chłodniej niż w ostatnich dniach, choć nadal ciepło: temperatura od 20°C do 27°C - czytamy w prognozie pogody IMGW.

Prognoza pogody na weekend: czeka nas chwilowy odpoczynek od burz

- Dziś zachmurzenie na ogół umiarkowane. Na południowym wschodzie deszcz i początkowo możliwe słabe burze, po południu deszcz wystąpi na północy, a burze możliwe będą na Pomorzu Zachodnim. W burzach wiatr porywisty. Temp. od 17°C nad morzem i Podkarpaciu do 27°C na Dolnym Śląsku - podał w sobotę rano IMGW.

Ostrzeżenia wydane dla krańców południowo-wschodnich oraz północno-zachodnich Polski już przed południem zostały cofnięte. Prognoza pogody na sobotę kształtowana jest głównie przez ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie.

Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotę

Źródło: IMGW

Również w niedzielę próżno szukać w prognozie pogody gwałtownych wyładowań. To weekend, który stanowi idealny początek wakacji. W województwach zachodniopomorskim i pomorskim prognozowana jest temperatura od 22°C do 26°C (Gdańsk 23°C, Koszalin 21°C, Szczecin 25°C). Jedynie nad morzem będzie nieco chłodniej, bo około 20°C.

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego: zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr będzie słaby, a temperatura wahać będzie się od 22°C do 24°C (Olsztyn 23°C, Suwałki 22°C, Białystok 23°C).

W niedzielę najcieplej będzie w Zielonej Górze (28°C), Poznaniu (27°C), Wrocławiu (27°C) i Opolu (27°C). - Ciśnienie będzie się wahać - podał IMGW. Niestety synoptycy już teraz prognozują, że nowy tydzień przyniesie ze sobą kolejne gwałtowne burze.

Burze powrócą w poniedziałek, IMGW ostrzega już teraz

- Dzisiaj burze opuszczają Polskę. Ponownie silnych burz spodziewać się możemy w poniedziałek - poinformował w sobotę IMGW. Już w weekend pewne jest, że prognoza pogody na poniedziałek przyniesie ze sobą załamanie słonecznej pogody.

Prognozowane są ostrzeżenia I i II stopnia. Ponownie najgroźniejszy front burzowy ma pojawić się na południu Polski. IMGW najprawdopodobniej wyda alerty II stopnia m.in. dla Częstochowy, Kielc, Katowic, Tarnowa, Krosna i Przemyśla.

Prognozowane na poniedziałek ostrzeżenia II stopnia w związku z burzami
Prognozowane na poniedziałek ostrzeżenia II stopnia w związku z burzami

Źródło: IMGW

Burze pojawią się we wschodniej części Polski. Centrum kraju będzie granicą frontu burzowego. Wszystko wskazuje na to, że strażacy ponownie będą mieli pełne ręce roboty.

Prognoza Pogody: alerty prognozowane przez IMGW na poniedziałek
Prognoza Pogody: alerty prognozowane przez IMGW na poniedziałek

Źródło: IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z gwałtownymi burzami przechodzącymi nad krajem opublikowało specjalny poradnik, jak przygotować się do wyładowań. Specjaliści apelują o to, by pozostać w domu, odłączyć sprzęt elektroniczny z gniazdek, zabezpieczyć drzwi i okna, a z parapetów zdjąć doniczki.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: imgw, goniec