Goniec.pl
Prognoza pogody

Pixabay.com/free-photos/CC0

Idzie atak zimy, IMGW ostrzega przed zmianą. Sprawdzamy prognozę pogody na nadchodzące dni

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Prognoza pogody na nadchodzące dni nie napawa optymizmem. Mimo że od 20 marca nadejdzie astronomiczna wiosna, to szybkiego ocieplenia nie ma co się spodziewać. Jeszcze dziś do naszego kraju napłyną duże masy zimnego powietrza z północy, występować

IMGW wydał ostrzeżenia i alerty, a wszystko związane jest z prognozą pogody na najbliższe dni. Niestety, jeszcze przez jakiś czas nie będziemy mogli zapomnieć o zimowych kurtkach i szalikach, a miejscami pojawią się przelotne opady śniegu. Zimowa aura utrzyma się przez dłuższy czas.

Prognozy pogody na najbliższe dni

Jak informuje IMGW na najbliższe dni prognozy pogody nie będą zbyt optymistyczne. Polska znajduje się pod wpływem Margarethe, silnego wyżu. Dodatkowo z północy na teren naszego kraju cały czas napływają duże masy chłodnego, arktycznego powietrza. Jak przekazuje IMGW, wyż będzie utrzymywał się i dominował w pogodzie przez najbliższy tydzień.

Pojawia się jednak światełko w tunelu, dla tych, którzy tęsknią za słońcem i odrobiną ciepła. Pierwsze, choć jeszcze nieśmiałe, przejaśnienia pojawią się na niebie w najbliższy wtorek. Na rozpogodzenia czeka naprawdę wiele osób.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał szereg ostrzeżeń pogodowych. Dotyczą one zagrożeń, jakie wynikać mogą z nagłej i nieprzewidzianej zmiany pogody. Co prognozują eksperci? Przyglądamy się alertom.

Prognoza pogody nie zachwyca

Jak informują pracownicy IMGW, przez weekend należy spodziewać się przelotnych opadów śniegu, obejmą one południowe części woj. mazowieckiego, Lubelszczyznę, Podkarpacie oraz woj. małopolskie. Ponadto w górach - zarówno Sudetach, jak i Karpatach, opady mogą być bardzo intensywne, nawet do 5 cm śniegu.

Prognozowane temperatury również nie będą łaskawe. Zapomnieć trzeba o wiosennej pogodzie. Maksymalne wskaźniki słupków rtęci zatrzymają się na 4 st. powyżej zera, a w rejonach górskich oscylować będą w okolicach -1 st. C.

Uczucie chłodu potęgować będzie wiatr, który w porywach osiągnie do 60 km/h, silniejszy będzie na wybrzeżu i w rejonach górskich. - Tam odczuwalna temperatura będzie niższa. Mogą wystąpić też zawieje i zamiecie śnieżne - przekazał Grzegorz Walijewski z IMGW.

Instytut ostrzega, że nocami oraz o porankach na drogach w Polsce północno-wschodniej (woj. podlaskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie) mogą pojawić się oblodzenia, a w Polsce centralnej mgły.

Zobacz zdjęcia:

[EMBED-178]

[EMBED-179]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >