Goniec.pl
[II-51]

Marek BAZAK/East News

Dlaczego należy zawsze mieć maseczkę w samochodzie? Podczas pewnej sytuacji jej brak grozi mandatem do 1000 złotych

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Brak maseczki w aucie w czasie lockdownu może skończyć się dla nas bardzo wysokim mandatem. W pewnej sytuacji jest ona bowiem obowiązkowa.

Maseczki stały się już nieodłącznym elementem naszego pandemicznego krajobrazu. Niewielu jednak wie, że trzeba je mieć w pewnych nieoczywistych okolicznościach. Jeżeli o tym zapomnimy, grozi nam bardzo wysoki mandat, nawet do tysiąca złotych. Lepiej mieć się na baczności.

Nowe obostrzenia w lockdownie. Za brak maseczki podczas kontroli w samochodzie grożą ogromne mandaty

Od 20 marca do 9 kwietnia w Polsce będzie obowiązywał lockdown. Wiąże się to z obostrzeniami, za których nieprzestrzeganie, grozić nam będą dotkliwe kary. Jednym z nich jest obowiązek zasłaniania ust za pomocą maseczki. Przypominamy, że inne sposoby nie są już dopuszczane przez rząd.

Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia

Obowiązek zasłaniania ust obowiązuje w miejscach publicznych. Wielu osobom mogłoby się zatem wydawać, że nie musimy mieć ze sobą maseczki, gdy poruszamy się samochodem samotnie lub w gronie naszych domowników. Nic bardziej mylnego.

Chociaż jadąc autem, nie musimy mieć na twarzy maseczki, w momencie, gdy dojdzie do kontroli drogowej i zatrzymania przez funkcjonariuszy, jest już ona obowiązkowa.

Kolejną sytuacją, w której nie możemy o niej zapominać, jest korzystanie z pomocy drogowej. Maseczka jest niezbędną również podczas wizyty w warsztacie oraz na stacji paliw.

Za brak maseczki w wyżej wymienionych sytuacjach grozi nam mandat w wysokości nawet do 1000 złotych, co wywołuje oburzenie u znacznej części Polaków. Podstawą prawną jest w tym przypadku art. 116 kodeksu wykroczeń. Możemy oczywiście odmówić przyjęcia takiego mandatu, ale wtedy, mogą nas czekać znacznie większe wydatki, o czym informuje Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu funkcjonariusz kieruje wniosek do sądu. Zgodnie z ustawą o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi kara pieniężna nałożona w drodze decyzji administracyjnej przez powiatowego państwowego inspektora sanitarnego wynosi od 5 do 30 tys. zł - tłumaczy Mariusz Ciarka

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

Damian WitońAutor

Redaktor goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Pieniądze

W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie

Czytaj więcej >

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >