Goniec.pl
Iberion materiały własne

Goniec.pl

Prezydent Wrocławia przekazał tragiczne wieści, nie żyje Stefan Arczyński. Wybitny Polak miał 106 lat

29 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

W niedzielę, 28 sierpnia 2022 roku odszedł nestor polskiej fotografii Stefan Arczyński. Wybitny fotograf zmarł w wieku 106 lat we Wrocławiu, z którym od lat był związany zawodowo i prywatnie. O jego śmierci poinformował prezydent miasta, Jacek Sutryk.

– Honorowy obywatel Wrocławia. Zmarł Stefan Arczyński. Miał 106 lat. Panie Stefanie, Wrocław i wszyscy jego mieszkańcy bez wyjątku zawsze będą Panu wdzięczni. A tysiące fotografii, które przez lata Pan wykonał są dla nas w wymiarze symbolicznym i prawdziwym – miejskim skarbem – napisał Jacek Sutryk w mediach społecznościowych.

andrzej duda

Andrzej Duda wprost o 15. emeryturze. Z ust prezydenta padła jasna deklaracja

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Stefan Arczyński

Stefan Arczyński przyszedł na świat 31 lipca 1916 roku w Essen, a swoją przygodę z fotografią rozpoczął w 1934 roku. Został powołany do służby w Luftwaffe, jednak dzięki fotografii uniknął uczestnictwa w ataku na Polskę. Skierowano go do obróbki zdjęć lotniczych.

Rodzina Stefana Arczyńskiego pochodziła z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W 1946 roku uzyskał on obywatelstwo polskie, a swój pierwszy warsztat fotograficzny otworzył w Kamiennej Górze. Z Wrocławiem związany był od lat 50. XX w. Fotograf dokumentował odbudowę miasta po wojnie oraz odradzające się życie społeczne i kulturalne stolicy Dolnego Śląska i całego regionu.

Fotografował także inne regiony w kraju oraz poza jego granicami. Za swoje zasługi Stefan Arczyński został m.in. odznaczony w 1977 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wspomniał na Twitterze swoje ostatnie spotkanie z wybitnym fotografem i jego żoną, które odbyło się w lipcu 2020 roku.

– Tamto spotkanie było naszym ostatnim. Później niestety nie było już nam dane się zobaczyć z uwagi na stan zdrowia. A była to postać wybitna, legendarna dla Wrocławia – napisał włodarz Wrocławia na Twitterze, publikując przy okazji kilka zdjęć z tego spotkania.

/fot. PIOTR LISZKIEWICZ/East News

Niebywałe, jak wygląda grób Marka Perepeczki 16 lat po śmierci. Ciężko powstrzymać łzy

63-letni Marek Perepeczko odszedł nagle w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku. Przyczyną zgonu aktora był rozległy zawał serca, a niespodziewana śmierć niezapomnianego "Janosika" wstrząsnęła zarówno bliskimi artysty, jak i jego fanami oraz kolegami i koleżankami po fachu. Gwiazdor został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Wdowa po aktorze, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, poprosiła o mowę pożegnalną aktora Stefana Friedmanna. – Agnieszka prosiła mnie, żebym powiedział coś lekkiego. To niełatwe. Niech mu ziemia lekką będzie – mówił przyjaciel nad grobem Marka Perepeczko. Wśród żałobników na pogrzebie Marka Perepeczki dostrzec można było wiele znanych twarzy. Na cmentarzu gwiazdora żegnali m.in. Teresa Lipowska, Daniel Olbrychski oraz Zbigniew Wodecki. Po latach odwiedziliśmy grób aktora na warszawskim cmentarzu, niezwykle wzruszający widok. /fot. PIOTR LISZKIEWICZ/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Potrącił 13-latkę na pasach i uciekł. Gdy policjanci zbadali nastolatkę zaniemówili, alkomat ujawnił prawdę

  • Posłowie KO ujawnili niewygodną prawdę ws. Odry. Służby wykryły groźną substancję już w lipcu

  • Tragedia na Mazowszu. Śmiertelny wypadek z udziałem dzieci w Długowoli. Nie żyje młody kierowca

Źródło: Super Express/Goniec.pl

Tagi:

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >