Goniec.pl > Polityka > Premier przedłużył stopnie alarmowe. Decyzja na kolejne dwa tygodnie
Maria Glinka
Maria Glinka 15.04.2022 12:06

Premier przedłużył stopnie alarmowe. Decyzja na kolejne dwa tygodnie

Piotr Molecki/East News, Screen Twitter/RCB
Piotr Molecki/East News, Screen Twitter/RCB

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO i trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. O decyzji poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w piątkowy poranek. Alerty będą w mocy przez kolejne dwa tygodnie.

To już kolejny raz, kiedy szef polskiego rządu przedłuża stany alarmowe. Po raz pierwszy CHARLIE-CRP został wprowadzony 21 lutego, tuż po wystąpieniu Władimira Putina, w trakcie którego ogłosił uznanie dwóch separatystycznych republik - Donieckiej i Ługańskiej. Trzy dni później rozpoczęła się wojna w Ukrainie.

BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone. Morawiecki zdecydował

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP)", czytamy w komunikacie, który Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) opublikowało na Twitterze.

Zgodnie z decyzją premiera stopnie alarmowe obowiązują na terenie całej Polski. Będą w mocy przez kolejne dwa tygodnie - wstępnie mają wygasnąć 30 kwietnia 2022 r. o godz. 23:59, ale niewykluczone, że premier znów zdecyduje się na ich wydłużenie.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje wyłącznie premier. Wcześniej powinien zasięgnąć opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Skala jest czterostopniowa. Pierwszy stopień to ALFA, drugi - BRAVO, trzeci - CHARLIE, a czwarty, najwyższy - DELTA.

Dodatkowe zadania dla administracji. Obywatele proszeni o zachowanie czujności

Na stronie rządowej czytamy, jakie dodatkowe zadania ma administracja w razie wprowadzenia stopni alarmowych. Katalog dodatkowych aktywności różni się w zależności od stopnia.

W przypadku stopnia alarmowego BRAVO policja, Straż Graniczna i żandarmeria wojskowa mają obowiązek nosić kamizelki kuloodporne. Poza tym przeprowadza się kontrole pojazdów, osób i budynków publicznych w zagrożonych rejonach.

W tym czasie administracja powinna także dokonać przeglądu zapasów i możliwości ich wykorzystania w razie zagrożenia terrorystycznego. Musi także zadbać o zapewnienie personelu w razie pojawienia się tego typu zagrożenia.

Z kolei w przypadku stopnia alarmowego CHARLIE-CRP dokonuje się przeglądu zasobów do wykorzystania w czasie obrony. Wdraża się także plany ciągłości działania po wystąpieniu ataku.

Dodatkowe zadania spoczywają także na barkach obywateli. W takiej sytuacji obywatele powinni przede wszystkim zachować czujność i informować służby, jeśli zaobserwują podejrzane zdarzenia. W razie konieczności, muszą stosować się do poleceń służb.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl