Prawo jazdy. Rząd zamierza utajnić bazę pytań na egzamin teoretyczny
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad szeregiem zmian, które dotknąć mają kandydatów na kierowców oraz świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian ma być utajnienie bazy pytań na egzamin teoretyczny.
Rząd pracuje nad nowelizacją Ustawy o kierujących pojazdami. Wstępni można już zapoznać się z założeniami tego dokumentu opublikowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury. Nie wszystkie zmiany spodobają się kandydatom na kierowców.
W założeniach czytamy, że ustawa: „[…] wprowadza ograniczenie, że pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw transportu oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą stanowiły informacji publicznej […]”.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Utajnienie bazy pytań to poważne utrudnienie dla kandydatów na kierowców
Obecnie wszystkie materiały są dostępne na rządowej stronie internetowej. Dzięki czemu można zapoznać się z bazą 3718 umieszczonych obecnie w wykazie pytań egzaminacyjnych i się do nich przygotować. Niebawem ma się to jednak zmienić.
Celem zmian ma być sprawienie, że kandydaci na kierowców, zamiast uczyć się na blachę odpowiedzi, nauczą się rozumieć przepisy.
Pytania na egzamin teoretyczny stały się jawne w 2015 r. Teraz rząd zamierza wrócić do stanu sprzed 6 lat, wszystko tłumacząc troską o kwalifikacje, a więc i bezpieczeństwo młodych kierowców.
Rząd zauważył, że najmłodsi kierowcy dopowiadają za co piąty wypadek drogowy - w związku z tym trwają również prace nad kolejnymi zmianami prawa. W planach jest również wprowadzenie w szkołach obowiązkowego „wychowania komunikacyjnego”.
Resort planuje wprowadzić szereg zmian, które mają poprawić system szkoleń młodych kierowców.
W projekcie przepisów pojawiają się między innymi:
„możliwość odbywania szkolenia […] w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą” (opiekunem prawnym)
kursy dla osób, którym odebrano prawo jazdy
zmiany w uzyskiwaniu karty rowerowej oraz wprowadzenie w czwartej klasie szkoły podstawowej przedmiotu „wychowanie komunikacyjne”
utajnienie bazy pytań egzaminacyjnych
Wprowadzenie okresu próbnego dla młodych kierowców, w którego trakcie dwa wykroczenia oznaczać będą obowiązek odbycia kursu doszkalającego
Jak uzasadniają rządzący, zmiany wynikają z faktu, że młodzi kierowcy są sprawcami co piątego wypadku drogowego. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się nadmierną prędkość, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, czy nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
"Wiadomości" TVP nie poinformowały widzów o przegłosowaniu lex TVN
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów. Wyjaśniamy, kto go dostanie
Sanepid i policja intensyfikują kontrole. Będą działać również w święta i Sylwestra
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
źródło: interia.pl