Goniec.pl
powodz-zalewa-miasta

East News AFP

Austria: Powódź porywała i przewracała auta, zalewała domy i niszczyła wszystko

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Powódź niszczy austriackie miejscowości. Do ekstremalnej sytuacji doszło w okolicach Salzburga i Tyrolu. Mieszkańcy zmagają się ze skutkami niszczycielskiego żywiołu. Do mediów społecznościowych trafiają nagrania podtopionych ulic. W ciągu ostatniej doby woda zalała mnóstwo miejsc. Z podobnymi trudnościami mierzą się obywatele Niemiec, Holandii oraz Belgii.

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi błyskawicznej w różnych regionach Austrii. W związku z poważną klęską żywiołową kanclerz Sebastian Kurz wystosował już specjalny komunikat, w którym zapewnił, że mieszkańcy dotkniętych regionów nie pozostaną sami.

Nowy Sącz

Rwące rzeki zamiast ulic. Burza w Nowym Sączu, smutne zdjęcia

CZYTAJ DALEJ

Powódź dotknęła przede wszystkim okolice Tyrolu oraz Salzburga. W mediach społecznościowych pojawiły się dramatyczne nagrania z niewielkiego miasteczka Hallein, które zostało całkowicie zalane przez wodę. Nad miastem, w którym mieszka około 21 tysięcy osób, w sobotę 17 lipca przeszły intensywne opady deszczu.

Fatalne skutki powodzi w Austrii

Po powodzi, która przeszła przez austriackie miasteczka, wiele ulic przypomina rwące potoki. Fala wody, która wpadła do Hallein, zalała domy i poprzewracała samochody. Skala zniszczeń nadal nie jest oszacowana, ale z pewnością jest bardzo duża. Żywioł niszczył wszystko na swojej drodze.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jeden z nadesłanych materiałów wideo przedstawia wyjątkowe sceny. Mieszkaniec wskoczył do wody po to, by ratować tonącego małego koziołka, którego porwała powódź. Obywatele pomagali także sobie nawzajem w tej trudnej sytuacji.

Austria to kolejny kraj, który dotknęła poważna powódź. Z podobnymi problemami zmagają się także mieszkańcy Niemiec, Holandii oraz Belgii. Tam również doszło do wielu zniszczeń. Niestety pojawiły się również informacje o ofiarach śmiertelnych klęski żywiołowej.

Powódź niszczy Europę Zachodnią

Dramatyczne skutki powodzi dotknęły Belgię. Tam potwierdzono już wiadomości o 27 ofiarach śmiertelnych. Sytuacja jest na tyle poważna, że 20 lipca zapowiedziano już ogłoszenie żałoby narodowej. Domy w wielu miejscowościach zaczęły walić się pod wpływem napierającej wody.

Regionem szczególnie zniszczonym przez klęskę żywiołową jest Walonia. Do mediów społecznościowych zaczęły trafiać nagrania, na których widać mieszkańców wchodzących na dachy budynków, by się ratować. Mnóstwo osób straciło domy oraz dobytki życia.

Burmistrz Philippe Godin przyznał podczas rozmowy z mediami, że w miasteczku Pepinster w prowincji Liege zginęło 10 osób. Około kolejnych 10 mieszkańców uznano za zaginionych. Gdy włodarz udzielał wywiadu lokalnej telewizji, za jego plecami zaczęły walić się domy.

Ewakuacje konieczne były również w Holandii, gdzie przez powódź i przerwanie wału tysiące mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Służby powiadomiły również o ewakuacji jednego ze szpitali. Pojawiło się zagrożenie przerwy w dostawie żywności.

Co wiesz o Marcie Kaczyńskiej? Kilka trudnych pytań, sprawdź, czy zostaniesz zagięty

Pytanie 1 z 7

Ilu mężów miała Marta Kaczyńska?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >