Goniec.pl
Andrzej Duda

Jakub Kaminski/East News

Andrzej Duda przeciwny obowiązkowi szczepień. "Uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne"

30 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dziś odbyła się Rada Gabinetowa. Podczas części przewidzianej dla mediów, Andrzej Duda dokładnie powiedział, co uważa o szczepieniach. Jego deklaracja nie spodobała się wielu Polakom.

Andrzej Duda zwołał na dziś na godzinę 12 Radę Gabinetową, aby dowiedzieć się, jak wyglądają przygotowania do nowego roku szkolnego pod kątem zabezpieczenia szkół i uczniów przed czwartą fala koronawirusa. Na początku spotkania, media mogły wysłuchać krótkiego wystąpienia prezydenta, w którym głowa państwa wygłosiła kontrowersyjną deklarację.

EN 01485600 0005

Jacek Kurski zadecydował, program Jana Pospieszalskiego na dobre znika z anteny

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda przeciwny obowiązkowi szczepień

Andrzej Duda nie przebierał w słowach i wprost powiedział, co sądzi o obowiązku szczepień. Wiele osób nie takich słów spodziewało się po prezydencie.

- Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia; uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne, to kwestia odpowiedzialności ludzi i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam - powiedział prezydent.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideoStanowisko to jest sprzeczne z opinią wielu polityków i ekspertów, którzy uważają, że obowiązek szczepień położyłby kres pandemii koronawirusa, albo skutecznie zahamował rozprzestrzenianie się innych wariantów. Najbardziej niezadowolony może być premier, któremu to może przypaść niewdzięczny obowiązek podejmowania trudnych decyzji, jeśli czwarta fala COVID-19 okaże się większa niż się teraz spodziewamy.

- Czy rodzic zdecyduje się wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka, czy rodzic sam zdecyduje się poddać szczepieniu - każdy powinien taką decyzję podjąć osobiście - twierdzi jednak prezydent.

Jak podkreślił Andrzej Duda, konieczne jest, aby szczepionka była dostępna dla każdego obywatela. Zdaniem głowy państwa, jest to obowiązek władz państwowych. Jednakże obowiązkowe szczepienia uważa on za przekroczenie granicy, na które nie możemy sobie pozwolić.

Na usprawiedliwienie swych słów Andrzej Duda dodawał, że sytuacja nie wygląda na zatrważającą, a liczba dziennych przypadków wahająca się pomiędzy 150 a 250 jest do zaakceptowania w 38-milionowym państwie.

Prezydent nie przewiduje wprowadzenia lockdownu

Po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej prezydent odniósł się krótko do informacji, jakie uzyskał od ministrów i premiera.

- Nie przewiduje się w ogóle, żeby mógł zostać wprowadzony lockdown gospodarki czy lockdown szkolny. Przewiduje się, że życie szkolne będzie toczyło się normalnie - mówił Andrzej Duda.

Przypomniał, że realizowany jest Narodowy Program Szczepień i prawie 19 milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych. Pozostałych obywateli zachęcił do szczepienia.

Jak poinformował, w pierwszym tygodniu roku szkolnego będzie prowadzona akcja informacyjna, w drugim tygodniu rodzice będą mogli złożyć deklarację o zaszczepieniu dziecka, a same szczepienia będą prowadzone od trzeciego tygodnia w zależności od liczby zainteresowanych - w szkołach lub wskazanych ośrodkach.

Jednocześnie minister edukacji zapewnił głowę państwa, że nie będzie segregacji dzieci na te zaszczepione i nieszczepione. To stałoby się jedynie w przypadku drastycznego pogorszenia sytuacji.

Prezydent podkreślił, że młodzież będzie edukowana i zachęcana do higieny i do zachowywania środków ostrożności, a rodzice będą zachęcani do tego, żeby wyrażać zgodę na szczepienie dzieci.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: se.pl


Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

mężczyzna próbował uprowadzić 5-latkę

Wiadomości

Katowice: Próbował uprowadzić 5-latkę z placu zabaw, sąd go wypuścił

Czytaj więcej >

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >