Goniec.pl

Piotr Kowalczyk / East News

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został zdewastowany. Całkowicie pokryto go farbą, to nie pierwszy raz

2 Lipca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach doczekał się kolejnej dewastacji. Tym razem został pokryty od góry do dołu jasną farbą. To nie pierwsza taka przygoda - pomnik miał już doświadczenie z farbami. Policja szuka winnych.

Materiał o dewastacji nagrała telewizja internetowa TV Wschód, która pokazała skalę zniszczeń siedleckiego pomnika. Przywrócenie go do poprzedniego stanu może potrwać.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został zdewastowany. Całkowicie pokryto go farbą, to nie pierwszy raz

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach nie ma lekko. Przeżył już kolejną dewastację i to związaną z pomalowaniem farbą. Niechęć do pomnika wydaje się być dość jasna i, wbrew pozorom, wcale nie jest wymierzona w Lecha Kaczyńskiego, a przynajmniej nie konkretnie.

Monument powstał z inicjatywy radnych PiS rządzących miastem mimo sporej niezgody w szeregach opozycji. Choć to zapewne nie opozycyjni radni dwukrotnie już zniszczyli pomnik, to widok wybudowanego za ich pieniądze Lecha Kaczyńskiego stojącego na placu może mierzić niektórych podatników.

Do zdarzenia doszło 30 czerwca. Nieznany sprawca postanowił pomalować Lecha Kaczyńskiego jasną emulsją od stóp do głów, zostawiając również średnio widoczne podpisy. Może się wydawać, że pochwycenie sprawców powinno być proste.

Policja jest w trakcie analizowania nagrań z miejskiego monitoringu, które mogłyby pomóc odnaleźć wandali lub wandali. Grozi im kara, bo za każde zniszczenie pomnika sąd ma prawo ukarać sprawców.

- Funkcjonariuszy czeka przejrzenie kilku, a być może nawet kilkunastu godzin monitoringu, jest to bardzo żmudna praca, ale być może pozwoli na ustalenie wizerunku sprawcy lub sprawców tego czynu - informowała w rozmowie z radiem Eska rzeczniczka siedleckiej policji, nadkomisarz Agnieszka Świerczewska.

Czy pomnik pozostanie długo obiektem niechęci? Zdaje się, że jego zniszczenie jest bardziej skierowane przeciwko władzom niż samemu pomnikowi, może być to jednak również pokazanie niechęci wobec polskiej polityki. Czasem nie ma sensu jednak szukać głęboko - rzeźba stoi w widocznym miejscu i jest rozpoznawalna, to łatwy kąsek dla różnej maści wandali.

lech kaczyński siedlce 2
TV Wschód

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Świdwin: Szokujące nagranie obiegło sieć. Osobówka momentalnie wystrzelił w powietrze

  • Donald Tusk w Radomiu: "Na ulicy się zorganizujemy, jeśli ta władza nie zniknie"

  • Władimir Putin kompletnie upokorzony przez sojusznika. W sieci krąży nagranie

Źródło: Goniec.pl, TV Wschód, Eska

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]