Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pomnik Lecha Kaczyńskiego został zdewastowany. Całkowicie pokryto go farbą, to nie pierwszy raz
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 02.07.2022 21:21

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został zdewastowany. Całkowicie pokryto go farbą, to nie pierwszy raz

Lecha Kaczyńskiego pożegnał również Izrael
Piotr Kowalczyk / East News

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach doczekał się kolejnej dewastacji. Tym razem został pokryty od góry do dołu jasną farbą. To nie pierwsza taka przygoda - pomnik miał już doświadczenie z farbami. Policja szuka winnych.

Materiał o dewastacji nagrała telewizja internetowa TV Wschód, która pokazała skalę zniszczeń siedleckiego pomnika. Przywrócenie go do poprzedniego stanu może potrwać.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został zdewastowany. Całkowicie pokryto go farbą, to nie pierwszy raz

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach nie ma lekko. Przeżył już kolejną dewastację i to związaną z pomalowaniem farbą. Niechęć do pomnika wydaje się być dość jasna i, wbrew pozorom, wcale nie jest wymierzona w Lecha Kaczyńskiego, a przynajmniej nie konkretnie.

Monument powstał z inicjatywy radnych PiS rządzących miastem mimo sporej niezgody w szeregach opozycji. Choć to zapewne nie opozycyjni radni dwukrotnie już zniszczyli pomnik, to widok wybudowanego za ich pieniądze Lecha Kaczyńskiego stojącego na placu może mierzić niektórych podatników.

Do zdarzenia doszło 30 czerwca. Nieznany sprawca postanowił pomalować Lecha Kaczyńskiego jasną emulsją od stóp do głów, zostawiając również średnio widoczne podpisy. Może się wydawać, że pochwycenie sprawców powinno być proste.

Policja jest w trakcie analizowania nagrań z miejskiego monitoringu, które mogłyby pomóc odnaleźć wandali lub wandali. Grozi im kara, bo za każde zniszczenie pomnika sąd ma prawo ukarać sprawców.

- Funkcjonariuszy czeka przejrzenie kilku, a być może nawet kilkunastu godzin monitoringu, jest to bardzo żmudna praca, ale być może pozwoli na ustalenie wizerunku sprawcy lub sprawców tego czynu - informowała w rozmowie z radiem Eska rzeczniczka siedleckiej policji, nadkomisarz Agnieszka Świerczewska.

Czy pomnik pozostanie długo obiektem niechęci? Zdaje się, że jego zniszczenie jest bardziej skierowane przeciwko władzom niż samemu pomnikowi, może być to jednak również pokazanie niechęci wobec polskiej polityki. Czasem nie ma sensu jednak szukać głęboko - rzeźba stoi w widocznym miejscu i jest rozpoznawalna, to łatwy kąsek dla różnej maści wandali.

lech kaczyński siedlce 2
TV Wschód

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, TV Wschód, Eska