Goniec.pl
policja nowe przepisy

East News Marek BAZAK (zdjęcie ilustracyjne)

Policja apeluje do Polaków, będą masowo wystawiać mandaty. Wzmożone kontrole już ruszyły

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Kierowcy oraz piesi w najbliższym czasie powinni uważać, ponieważ policja zamierza sprawdzić, czy stosują się do nowych przepisów ruchu drogowego. Służby przygotowały specjalną akcję "Bezpieczny długi weekend". Szykują się pomiary prędkości oraz kontrole zachowań na przejściach. Działania mają potrwać 4 dni.

Policja zamierza dopilnować, by uczestnicy ruchu drogowego wzięli sobie nowe przepisy do serca. W związku z tym zaplanowali akcję „Bezpieczny weekend czerwcowy”, która ruszyła już dzisiaj tj. 2 czerwca i potrwa do niedzieli 6 czerwca. Służby będą dbały o stosowanie się do zmian.

Na polskie drogi policja oddelegowała patrole wchodzące w skład grupy SPEED. Funkcjonariusze będą przemieszczali się w zarówno nieoznakowanych, jak i oznakowanych radiowozach. Pojazdy będą też wyposażone w laserowe mierniki prędkości oraz wideorejestratory, które mają pomagać w reagowaniu na wykroczenia oraz przestępstwa.

W długi czerwcowy weekend policja wyjeżdża na drogi

W środę 2 czerwca policja przygotowała akcję „Kaskadowy pomiar prędkości”. W trakcie działań służby mundurowe będą szczególnie uważały na kierowców, którzy drastycznie łamią przepisy.

Funkcjonariusze zaplanowali prowadzenie pomiaru statycznego, który będzie polegał na ustawieniu co najmniej dwóch punktów pomiaru prędkości na tej samej drodze. Pojawią się kaskady oraz pojazdy ze specjalnym sprzętem.

Dzięki tym działaniom służby chcą dopaść kierowców, którzy często zaraz po minięciu patroli drogowych znacznie przyspieszają, łamiąc przepisy ruchu drogowego.

Policja sprawdzi stosowanie się do przepisów, które weszły w życie 1 czerwca

Nie jest żadną tajemnicą, że w najbliższy weekend policaj zamierza sprawdzić to, czy uczestnicy ruchu drogowego będą stosowali się do nowych przepisów, które weszły w życie 1 czerwca br.

Warto przypomnieć, że zgodnie z nowymi zasadami na przejściach dla pieszych to piesi mają pierwszeństwo. Wyjątek stanowi jedynie pojazd szynowy.

Jednak piesi również muszą zapamiętać przede wszystkim to, że nadal mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności oraz zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd bez względu na to, czy znajdują się na przejściu.

Oprócz tego od 1 czerwca br. piesi nie mogą korzystać z telefonu oraz innych urządzeń elektronicznych, przechodząc przez pasy. Kolejny zakaz nałożony na kierowców dotyczy jazdy na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych.

Za złamanie tego przepisu kierowca może otrzymać mandat wysokości nawet 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Warto pamiętać o zmianach w prawie drogowym, zwłaszcza jeśli planujemy dalsze wyjazdy podczas długiego czerwcowego weekendu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Auto Dziennik

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >