Goniec.pl
[II-51]

By Henryk Borawski - praca własna / CC BY-SA 3.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Konfesjona%C5%82_w_ko%C5%9Bciele_%C5%9Bw._Jana_Chrzciciela_w_Knyszynie.jpg

Patrycja poszła do spowiedzi, została wygnana z kościoła. Dla księdza jej grzech był nie do zaakceptowania

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Spowiedź jest ważna dla każdego katolika, a wierzący starają się z niej regularnie korzystać, aby uzyskać rozgrzeszenie. O ile niektórzy księża, spotykając się z grzechami nieakceptowalnymi przez Kościół, starają się nawrócić spowiadających, to pani Patrycja trafiła na duchownego, który nawet nie chciał widzieć jej w świątyni. Poszło o to, że sypiała z chłopakiem bez ślubu.

Dla księdza wyznanie Patrycji było już poza granicą akceptowalności. Dał jej dwa wyjścia, z których mogła skorzystać, jednak czy rzeczywiście dobrze postąpił? Co więcej, kobieta się go posłuchała.

Ksiądz nie mógł wybaczyć jej grzechu cudzołóstwa

Sakrament pokuty był dla Patrycji bardzo ważny. Jest osobą wierzącą, dlatego bez wahania poszła do konfesjonału. Niestety, kiedy ksiądz usłyszał o tym, że współżyje z chłopakiem bez ślubu, zareagował dość agresywnie.

- Skrytykował mnie. Powiedział, że mam się nie spowiadać, skoro sypiam z chłopakiem. Kazał wrócić do kościoła albo po ślubie, albo po zakończeniu związku - mówiła Patrycja na łamach portalu WP Kobieta.

Oczywiście bohaterka była świadoma tego, że popełniła grzech, ale miała nadzieję na otrzymanie pokuty i rozmowę z duchownym. Coś takiego nigdy jej się nie zdarzyło. Polecono jej modlitwę w intencji zerwania z życiem cudzołożnicy.

Mało tego, ksiądz powiedział jej również, że nawet spowiedź nie zmieni tego, co zrobiła z chłopakiem i w jaki sposób żyje. Duchowny nie chciał jej widzieć w kościele, a Patrycja po tych słowach wybiegła cała zapłakana. Jej reakcja nie powinna nikogo zdziwić.

Co więcej, przemyślała wszystko to, co powiedział jej ksiądz. Zdecydowała, że nie będzie żyć dalej w grzechu i po krótkim czasie zerwała z chłopakiem, aby móc uczestniczyć w nabożeństwach i mieć czyste sumienie.

Ksiądz Krzysztof Mądel na łamach WP Kobieta skrytykował powyższe zachowanie duchownego. W takich sytuacjach duszpasterz powinien zapytać o okoliczności popełnienia grzechu oraz docenić to, że mimo ciężkiego przewinienia kobieta postanowiła oczyścić swoje sumienie. Nie powinien jej wyganiać i odtrącać.

Duchowny powinien także spokojnie wyjaśnić, dlaczego wierny nie otrzyma rozgrzeszenia oraz przedstawić wyjścia z sytuacji. Takim agresywnym i zbyt stanowczym podejściem przekroczył pewną granicę. Nie może też zakazywać uczestnictwa we mszy świętej, ponieważ każdy kontakt z Bogiem jest ważny i może doprowadzić do nawrócenia. Nawet ekskomunikowani mogą modlić się przed ołtarzem.

Niestety, takich przypadków w całej Polsce bywa więcej. Małżeństwa żyjące bez ślubu czy też pary narzeczonych mieszkające razem często nie mają szans na uzyskanie rozgrzeszenia i przyjmowanie sakramentów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Na koncercie ku pamięci Krawczyka na scenę wyszła Rodowicz. Wielu fanów oburzonych jej kreacją

  • Nie żyje Uros Peterka

  • Ksiądz odmówił dziewczynce udziału w pierwszej komunii. Powołał się na ubiór

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP Kobieta

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Wiadomości

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Czytaj więcej >
Cudowny gest sąsiadów Henryki Krzywonos. "Aż mi się łezka w oku zakręciła!"

Wiadomości

Henryka Krzywonos walczy z okropną chorobą. Sąsiedzi posłanki zdobyli się na piękny gest, ciężko powstrzymać wzruszenie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Putin powoli traci kontrolę? Ekspertka nie ma wątpliwości, dyktator próbuje ratować swoją pozycję

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Wiadomości

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sasin starł się z Donaldem Tuskiem, poszło o Baltic Pipe. W sieci zawrzało, padły mocne oskarżenia

Czytaj więcej >
Wypadek tramwajowy w Łodzi

Wiadomości

Wypadek na DK12. Autokar przewożący dzieci wbił się w naczepę TIR-a. Jechało nim 27 dzieci

Czytaj więcej >