Goniec.pl
Spowiedź grzechy

By Henryk Borawski - praca własna / CC BY-SA 3.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Konfesjona%C5%82_w_ko%C5%9Bciele_%C5%9Bw._Jana_Chrzciciela_w_Knyszynie.jpg

Patrycja poszła do spowiedzi, została wygnana z kościoła. Dla księdza jej grzech był nie do zaakceptowania

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Spowiedź jest ważna dla każdego katolika, a wierzący starają się z niej regularnie korzystać, aby uzyskać rozgrzeszenie. O ile niektórzy księża, spotykając się z grzechami nieakceptowalnymi przez Kościół, starają się nawrócić spowiadających, to pani Patrycja trafiła na duchownego, który nawet nie chciał widzieć jej w świątyni. Poszło o to, że sypiała z chłopakiem bez ślubu.

Dla księdza wyznanie Patrycji było już poza granicą akceptowalności. Dał jej dwa wyjścia, z których mogła skorzystać, jednak czy rzeczywiście dobrze postąpił? Co więcej, kobieta się go posłuchała.

Ksiądz nie mógł wybaczyć jej grzechu cudzołóstwa

Sakrament pokuty był dla Patrycji bardzo ważny. Jest osobą wierzącą, dlatego bez wahania poszła do konfesjonału. Niestety, kiedy ksiądz usłyszał o tym, że współżyje z chłopakiem bez ślubu, zareagował dość agresywnie.

- Skrytykował mnie. Powiedział, że mam się nie spowiadać, skoro sypiam z chłopakiem. Kazał wrócić do kościoła albo po ślubie, albo po zakończeniu związku - mówiła Patrycja na łamach portalu WP Kobieta.

Oczywiście bohaterka była świadoma tego, że popełniła grzech, ale miała nadzieję na otrzymanie pokuty i rozmowę z duchownym. Coś takiego nigdy jej się nie zdarzyło. Polecono jej modlitwę w intencji zerwania z życiem cudzołożnicy.

Mało tego, ksiądz powiedział jej również, że nawet spowiedź nie zmieni tego, co zrobiła z chłopakiem i w jaki sposób żyje. Duchowny nie chciał jej widzieć w kościele, a Patrycja po tych słowach wybiegła cała zapłakana. Jej reakcja nie powinna nikogo zdziwić.

Co więcej, przemyślała wszystko to, co powiedział jej ksiądz. Zdecydowała, że nie będzie żyć dalej w grzechu i po krótkim czasie zerwała z chłopakiem, aby móc uczestniczyć w nabożeństwach i mieć czyste sumienie.

Ksiądz Krzysztof Mądel na łamach WP Kobieta skrytykował powyższe zachowanie duchownego. W takich sytuacjach duszpasterz powinien zapytać o okoliczności popełnienia grzechu oraz docenić to, że mimo ciężkiego przewinienia kobieta postanowiła oczyścić swoje sumienie. Nie powinien jej wyganiać i odtrącać.

Duchowny powinien także spokojnie wyjaśnić, dlaczego wierny nie otrzyma rozgrzeszenia oraz przedstawić wyjścia z sytuacji. Takim agresywnym i zbyt stanowczym podejściem przekroczył pewną granicę. Nie może też zakazywać uczestnictwa we mszy świętej, ponieważ każdy kontakt z Bogiem jest ważny i może doprowadzić do nawrócenia. Nawet ekskomunikowani mogą modlić się przed ołtarzem.

Niestety, takich przypadków w całej Polsce bywa więcej. Małżeństwa żyjące bez ślubu czy też pary narzeczonych mieszkające razem często nie mają szans na uzyskanie rozgrzeszenia i przyjmowanie sakramentów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Na koncercie ku pamięci Krawczyka na scenę wyszła Rodowicz. Wielu fanów oburzonych jej kreacją

  • Nie żyje Uros Peterka

  • Ksiądz odmówił dziewczynce udziału w pierwszej komunii. Powołał się na ubiór

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP Kobieta

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zainicjował zmiany w prawie. Będą odszkodowania za naruszenie więzi rodzinnej

Czytaj więcej >
wypadek

Wiadomości

Wypadek pod Białymstokiem. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

Czytaj więcej >
nowa metoda oszustów

Wiadomości

Złodzieje opracowali nową metodę okradania mieszkań. Chcą mierzyć poziom hałasu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pod Pałacem Prezydenckim odbywają się Dożynki Prezydenckie

Czytaj więcej >

Wiadomości

74-latek został okradziony po wyjściu z banku. Rzucił się złodziejom na samochód

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Morderstwo w Suszu. Policjanci zarządzili obławę

Czytaj więcej >