Goniec.pl
mężczyzna

Pixabay.com Niek Verlaan

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

23 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Wiadomości o skierowaniu na 10-dniową kwarantannę opatrzone podejrzanym linkiem rozsyłają oszuści chcący wyłudzić nasze dane. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, by ignorować tego typu SMS-y i nie wchodzić na niesprawdzone strony.

Jak informuje portal TVN24, złodzieje danych osobowych znaleźli nowy sposób na wyłudzenia. Wielu Polaków otrzymało niepokojącego SMS-a z informacją o skierowaniu ich na kwarantannę. Wiadomość zawiera link, który po kliknięciu zaprowadzi nas do strony ze złośliwym oprogramowaniem umożliwiającym dotarcie do naszej internetowej bankowości.

msza św.

Doroczne liczenie wiernych

CZYTAJ DALEJ

Wiadomości z podejrzanym linkiem

O sprawie poinformowali użytkownicy serwisu Kontakt 24. Pani Aleksandra i jej znajomi otrzymali właśnie takie SMS-y. Kobieta postąpiła rozsądnie i sprawdziła informacje zawarte na profilu zaufanym, wśród których brak było tej o kwarantannie. Aby ostrzec innych, opublikowała post na Facebooku.

- Dostałem fałszywe skierowanie na kwarantannę. Pod linkiem zachęcają do aktualizacji Flasha. Najgorsze jest to, że SMS przyszedł z numeru, który naprawdę kieruje ludzi na kwarantannę - napisał z kolei internauta mcw3810. Podobne zdarzenie miało miejsce u pani Moniki, która także sprawdziła IKP, a podejrzany link zaprowadził ją do nieistniejącej strony.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Także wiele osób na Facebookowej stronie GIS pisało w komentarzach, że dostało dziś wiadomości o podobnej treści. Większość osób na szczęście zachowała się z głową i wykasowała SMS-a, niektórzy zgłosili swoje problemy do NFZ i CSIRT.

Służby ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

Służby wiedzą już o fałszywych SMS-ach i ostrzegają. Komunikat w tej sprawie zamieścił m.in. na Twitterze i Facebooku Główny Inspektor Sanitarny.

- Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron - można przeczytać w komunikacie obok zdjęcia wysyłanej wiadomości.

Ostrzeżenie zamieścił również zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) oraz Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, który przekazał, że "link do złośliwej aplikacji został już zablokowany przez sieci komórkowe".


Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24, Twitter

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

Wiadomości

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

Czytaj więcej >