Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Polacy dostają pilne alerty, zacznie się już za chwilę. "Zostań w domu"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.05.2024 11:26

Polacy dostają pilne alerty, zacznie się już za chwilę. "Zostań w domu"

ulewa mapa
Fot. Marek BAZAK/East News, IMGW

Wysoka temperatura oraz towarzyszące jej burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Taka pogoda czeka nas w piątek (24 maja) w niemalże całym kraju. W związku ze spodziewanymi groźnymi zjawiskami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty, w których ostrzega mieszkańców aż siedmiu województw. Niebezpieczna aura jest także powodem wydania ostrzeżeń przez synoptyków z IMGW.

Kolejne burze nad Polską. RCB rozesłało alerty

SMS-a z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa otrzymali w piątek (24 maja) wszyscy, przebywający na terenie woj. śląskiego, opolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego.

Poza nimi, wiadomość z ostrzeżeniem dotarła także do osób znajdujących się w woj. wielkopolskim (powiaty: gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, średzki, śremski, wolsztyński), łódzkim (powiaty: bełchatowski, łaski, pajęczański, radomszczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski) oraz
lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski, Zielona Góra, zielonogórski, żagański, żarski).

Uwaga! Dziś (24.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni - ostrzegło RCB.

Alarmujące dane dla Kościoła w Polsce. Jest poważny kłopot

IMGW ostrzega. Przed nami dynamiczny dzień w pogodzie

Dzień pod znakiem groźnych zjawisk pogodowych zapowiada także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którego alerty objęły swoim zasięgiem niemalże całą zachodnią Polskę. Na południowym-zachodzie alert ma 2. stopień. IMGW szacuje, że prawdopodobieństwo wystąpienia burzy w godzinach 10-23 wynosi aż 80 proc.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie 50 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informują synoptycy z IMGW.

Ponadto, synoptycy podają, że temperatura osiągnie maksymalnie 21 st. Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat i 28 st. Celsjusza na wschodzie. Wiatr w czasie burz może rozpędzić się do 80 km/h.

Jak zabezpieczyć się na wypadek burzy?

Przy okazji wydawania alertów, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak zabezpieczyć się przed skutkami dynamicznej aury. Z parapetów i podwórek powinniśmy usunąć wszystkie przedmioty, które może porwać wiatr, a także przeparkować samochody tak, aby nie stały bezpośrednio pod drzewami.

Z uwagi na częste przerwy w dostawie prądu w czasie wichur, warto przygotować w domach oświetlenie zastępcze w postaci latarek i nie opuszczać miejsca zamieszkania, o ile nie jest to konieczne.

O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - dodaje RCB.

Źródło: IMGW, RCB