Burze śnieżne uderzą w Polskę. Załamanie pogody, wiemy gdzie będzie najgorzej
Niespodziewanie czeka nas “zimowe” załamanie pogody. Z najnowszych prognoz wynika, że już niedługo odczujemy prawdziwy powiew zimy, a w znacznej części kraju możliwe są nawet burze śnieżne. Mieszkańcy tych regionów Polski powinni zachować szczególną ostrożność, zacznie się już za chwilę.
Zmiana pogody w Polsce
Pogoda już za chwilę zaskoczy wielu Polaków, najnowsze prognozy pokazują znaczną zmianę. Aktualnie północna i południowa Europa znajduje się w zasięgu ośrodków niżowych, które swoim oddziaływaniem obejmują także Europę Wschodnią. Na pozostałym obszarze kontynentu, w tym Polski, główną role odgrywa klin wyżu znad Atlantyku. Wszystko to doprowadza do tego, że zbliża się do nas chłodne powietrze polarne morskie, które zachwiało dotychczasowymi prognozami.
ZOBACZ: Tylko dzisiaj Lidl rozdaje cukier "za darmo". Są limity, trzeba spełnić jeden warunek
Masz w domu takie jajka? Natychmiast je wyrzuć, GIS wydał pilny komunikatNajnowsza prognoza pogody na listopad
Już w listopadzie czeka nas nagły atak zimy – tak wynika z najnowszych prognoz. Od początku miesiąca mierzymy się z nocnymi i porannymi przymrozkami, a w przeważającej części kraju synoptycy zapowiadają kolejną odsłonę deszczu ze śniegiem, śniegu i marznącej mżawki, powodującej gołoledź. Jednak prawdziwą zmianę odczujemy dopiero za kilka dni.
ZOBACZ: Tylko 14 dni na rejestrację. Zapominalscy zapłacą 819 zł kary
Atak zimy w Polsce. Nawet 10 cm śniegu
Zima rozgości się w Polsce już pod koniec listopada wbrew wcześniejszym prognozom. Przed tym jednak synoptycy wskazują na względnie spokojne oblicze zimy. IMGW prognozuje, że w niedzielę na południu i południowym wschodzie przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i okresami opady deszczu, a w rejonach podgórskich Sudetów także deszczu ze śniegiem i śniegu. Na szczytach Sudetów możliwy jest również śnieg. Na wybrzeżu najprawdopodobniej wystąpią lokalne burze z opadem krupy śnieżnej, a suma opadów wyniesie tam do około 10 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju wyniesie od 5°C do 10°C, chłodniej jedynie na krańcach południowo-zachodnich, około 3°C. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, na północy i południowym zachodzie w porywach do 60 km/h, na obszarach podgórskich Karpat do 70 km/h, na wybrzeżu do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Najmocniej powieje w górach – tam porywy sięgną nawet 100 km/h.
W nocy z niedzieli na poniedziałek poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Synoptycy prognozują przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od 0°C na południu do 6°C nad morzem, w rejonach podgórskich około -2°C. W dzień termometry wskażą od 4°C do 7°C, w rejonach podgórskich około 2°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na północy na północy do 70 km/h, a nad samym morzem do 85 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
Następnego dnia przeważać zachmurzenie duże wraz z opadami deszczu, miejscami także deszczu ze śniegiem, a w możliwy górach śnieg. Temperatura minimalna od -3°C w rejonach podgórskich Karpat 3°C miejscami na zachodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna wyniesie we wtorek od 3°C na północnym wschodzie do 10°C na południu. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, nad morzem w nocy w porywach do 80 km/h, w ciągu dnia do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni.
Synoptycy przewidują, ze groźnego oblicza zimy będziemy mogli doświadczyć około 23 listopada. Wówczas na wschodzie i południowych krańcach Polski spadnie nawet 10 cm śniegu. Termometry w ciągu dnia będą wskazywały około zera. Ponadto synoptycy wskazują na silny wiatr, który w porywach może osiągać nawet 100 km/h. IMGW dodaje, że do 20 listopada temperatura będzie stopniowo wzrastać, jednak nie powinno nas to zwieść.
Około 22 listopada na horyzoncie pojawia się jednak powrót do chłodnej aury – przekonuje Instytut.
Co ze świętami Bożego Narodzenia? Eksperci z IMGW zaktualizowali prognozę na grudzień, z której wynika, że temperatury mają być wyższe od normy, zwłaszcza na zachodzie i Ziemi Łódzkiej. Nad śniegiem przeważać będą opady deszczu, co może wpłynąć na nasze plany. Biorąc pod uwagę także modele ECWMF EPS nietrudno stwierdzić, że trzeci tydzień grudnia będzie cieplejszy niż zazwyczaj. Synoptycy prognozują temperatury w okolicach 3-4 stopni Celsjusza w Wigilię i Boże Narodzenie. Nocą może być chłodniej, jednak śnieg nie zostanie z nami na długo.