Goniec.pl
Podwyżki dla emerytów

Marek BAZAK/East News

Podwyżki dla emerytów w 2022 roku

6 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Rok 2022 zapowiada się bardzo dobrze dla emerytów. Po wprowadzeniu zmian zakładanych w Polskim Ładzie seniorzy dostaną rekordowo wysokie świadczenia emerytalne i zyskają nawet kilka tysięcy złotych.

W tym roku emeryci cieszyć się mogli nie tylko trzynastą, ale i czternastą emeryturą. Dla wielu z nich stanowiło to potrzebny zastrzyk gotówki, gdyż część seniorów ledwo wiąże koniec z końcem. Wszystko wskazuje jednak na to, że w roku 2022 będzie jeszcze lepiej, gdyż najstarsi obywatele znacznie skorzystają na reformach polskiego obozu rządzącego.

jaworek-nadal-poszukiwany

Nowe informacje ws. Jacka Jaworka

CZYTAJ DALEJ

Wielkie podwyżki w czasach wielkiej inflacji

Jak zapowiedziano, rok 2022 przyniesie rekordowo wysokie świadczenia emerytalne. To pokłosie zmian związanych z Polskim Ładem oraz rekordowej waloryzacji. Pierwsze efekty seniorzy powinni zauważyć już w styczniu, kiedy to podwyższona do 30 tys. złotych zostanie kwota wolna od podatku. Jak donosi "Super Express", po zmianach większość emerytów nie zapłaci podatku i otrzyma świadczenie wyższe nawet o 190 złotych miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W marcu natomiast obserwować mamy rekordową waloryzację. Nic w tym dziwnego, ponieważ ta powiązana jest bezpośrednio z inflacją, która również galopuje w zawrotnym tempie. Dziennik szacuje, że wskaźnik waloryzacji może osiągnąć wysokość 7,7 proc.

Niedawno sama minister Marlena Maląg chwaliła się w TVP Info, że minimalna gwarantowana emerytura wzrośnie od marca o 100 zł brutto, czyli do 1350 zł. Szkoda, że nie zauważyła przy tym, że nie idzie to w parze ze wzrostem siły nabywczej pieniądza.

Wyższa trzynasta emerytura

W kwietniu emeryci mogą spodziewać się, że na ich konto wpłynie gwarantowana ustawowo trzynasta emerytura. Nie dość, że seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze, to jeszcze będą one wyższe niż przed rokiem. O tym, ile wyniesie świadczenie mówił w "Super Expressie" Prezes Instytutu Emerytalnego.

- Przy takiej emeryturze minimalnej emeryci, otrzymujący z ZUS świadczenia niższe od 2 tys. 387 zł miesięcznie (bez podatku), dostaną trzynastkę w kwocie 1228,5 zł. Z kolei przy wyższych świadczeniach trzeba będzie odjąć nie tylko składkę zdrowotną, lecz także 17-proc. podatek. Wówczas trzynastka wyniesie 999,5 zł – powiedział Antoni Kołek.

Jak wylicza gazeta, najbiedniejsi emeryci mogą zyskać na zmianach nawet 5 tys. złotych w skali roku. W najgorszej sytuacji znajdą się ci, którzy otrzymują teraz najwięcej, gdyż oni zobligowani będą do zapłacenia wyższej składki zdrowotnej.

Za sprawą wyższej waloryzacji oszczędności odłożą także kombatanci oraz pobierający dodatek kompensacyjny. Większe stawki będą dotyczyły także dodatków pielęgnacyjnych dla inwalidów wojennych niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: se.pl, money.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Rząd wycofał się z mandatów w wysokości 1500 złotych za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Pieniądze

Rząd wycofał się z gigantycznych podwyżek mandatów

Czytaj więcej >
Świadczenie ZUS

Pieniądze

ZUS może wypłacić 938 zł świadczenia szkoleniowego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Materiały budowlane będą nadal drożeć

Czytaj więcej >
wzrosną rachunki

Pieniądze

Podwyżki w 2022 roku. Wzrosną rachunki za gaz, prąd i wodę

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Marlena Maląg zapowiedziała: minimalna emerytura wzrośnie od 2022 roku

Czytaj więcej >