Goniec.pl
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Piotr Molecki/East News

Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. Ujawniono zatrważające kwoty

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Kolejny skandal dotyczący wydatkowania publicznych pieniędzy przez władzę ujrzał światło dzienne. Jak dowiedziało się Radio ZET, w ciągu trzech miesięcy budżet Polski zeszczuplał o kolejne 541 tysięcy złotych, wydanych na funkcjonowanie podkomisji smoleńskiej, która w kwietniu przedstawiła końcowy raport z prac. Łącznie, do 26 lipca 2022 roku jej działalność pochłonęła prawie 30 milionów złotych.

W czasie kryzysu i szalejącej inflacji nie ma chyba nic bardziej drażniącego elektorat, jak bezmyślne wyrzucanie w błoto publicznych pieniędzy. Niestety, nasi rządzący wykazują się ogromną zdolnością do trwonienia budżetowych zasobów, wydając je albo na budowę luksusowego hotelu, albo na przejazdy taksówkami, albo też niezbędne do pracy posła kijki do selfie i inne gadżety.

„Chcesz takiego premiera?!”. PiS uderza w Tuska nowym, budzącym grozę spotem

PiS uderzył w Tuska nowym, budzącym grozę spotem. Nie mieli litości, przekroczyli wszelkie granice

CZYTAJ DALEJ

W tropieniu kolejnych afer finansowych jak ryba w wodzie odnajdują się zaś politycy opozycji, którzy z chęcią punktują obecne władze. W tym kontekście prawdziwym zmysłem detektywa wykazuje się zwłaszcza cieszący się nadzwyczajną "sympatią" PiS senator KO Krzysztof Brejza.

Podkomisja smoleńska nadal generuje niebotyczne koszty

Toczący otwartą wojnę z rządem PiS na kilku frontach Krzysztof Brejza może odnotować kolejny sukces. W ubiegłym roku polityk wygrał sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, którą wytoczył Ministerstwu Obrony Narodowej.

W efekcie resort Mariusza Błaszczaka musiał udostępnić informacje dotyczące kosztów, jakie od 4 lutego 2016 roku do 26 lipca 2022 roku pochłonęła działalność podkomisji smoleńskiej. Jak podało ministerstwo, działalność ekipy Antoniego Macierewicza kosztowała Polaków 29 791,2 tys. złotych.

Co ciekawe, 541 tysięcy złotych zapłacono za funkcjonowanie organu w okresie od 11 kwietnia do 11 lipca br., mimo iż dzień po 12. rocznicy katastrofy podkomisja przedstawiła raport ze swojej działalności.

Na początku lipca senator Brejza podał na swoim Twitterze, że bezskutecznie upomina się o odpowiedź ze strony MON na pytanie, czy formalnie podkomisja Macierewicza przekazała Mariuszowi Błaszczakowi raport, kończąc tym samym swoje prace.

Mit smoleński wciąż żywy

Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zaakceptowało ustaleń rządowej komisji Jerzego Millera z 2011 roku, według których do tragedii prezydenckiego Tupolewa w Smoleńsku doprowadził szereg błędów i zaniedbań.

Oczywiście, do świadomości polityków obozu rządzącego z pewnością przebijały się racjonalne argumenty poparte twardymi dowodami, jednak chęć podsycania emocji i "tańczenia" na trumnach ofiar katastrofy oraz idący za tym zysk polityczny były silniejsze, dlatego po dojściu do władzy powołano własny zespół pod wodzą Antoniego Macierewicza.

Były szef MON był idealną postacią na stanowisku przewodniczącego, powielając kolejne absurdy, a także niejednokrotnie kompromitując się kuriozalnymi hipotezami i "eksperymentami".

W ciągu ponad 5 lat Macierewicz usilnie szukał "ekspertów" chętnych potwierdzić tezy promowane przez niego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Imając się wszelkich sposobów, poprosił nawet o współpracę amerykański Narodowy Instytut Badań Lotniczych przy uniwersytecie w Wichita.

Ostatecznie ogłoszono, że "przyczyną katastrofy była eksplozja, a przynajmniej dwie eksplozje". Do wybuchu miało dojść jeszcze przed zderzeniem z brzozą.

/fot. AFP/EAST NEWS

Oni mieli lecieć do Smoleńska. Cudem uniknęli tragicznej śmierci

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 pasażerów rządowego samolotu Tu-154, który rozbił się przy próbie lądowania na lotnisku. Życie straciła m.in. ówczesna para prezydencka, czyli Maria i Lech Kaczyńscy. Okazuje się jednak, że liczna jest także grupa osób, które tego feralnego dnia również miała udać się w podróż do Smoleńska, jednak w ostatniej chwili zmieniły plany. W poniższej galerii znajdziecie tych, którzy w ostatniej chwili uniknęli tragicznej śmierci.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, natemat.pl, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Szkoły w całej Polsce oszczędzają na ogrzewaniu. Uczniowie donoszą, że są przemarznięci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kaczyński musiał przełknąć gorzką pigułkę. Duda się nie ugiął

Czytaj więcej >
Radosław Sikorski

Wiadomości

Radosław Sikorski: Po PiS nastanie prawo i sprawiedliwość

Czytaj więcej >
Flickr/Szymon Miklewski/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ogromna śnieżyca nadciąga do Polski. Takiej zimy nie było od dekady

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stanisław Żaryn: Rosja wysyła fałszywy sygnał o gotowości do dialogu

Czytaj więcej >