Goniec.pl
300 mln złotych na nowy hotel dla posłów. W dobie kryzysu politycy nie zamierzają oszczędzać

Piotr Molecki/East News

Wyciekły kuriozalne plany rządu. Polski budżet zeszczupleje o kolejne 300 mln złotych, wszystko dla "dobra" polityków

28 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Nieustraszeni politycy po raz kolejny udowadniają, że nie dadzą się sparaliżować widmem kryzysu. Zamiast więc zaciskać pasa, trwonią w najlepsze publiczne pieniądze, nie żałując ich zwłaszcza na własne zachcianki, w tym budowę luksusowego hotelu poselskiego. Ten wyposażony ma być w aż 460 pokoi, basen i restaurację, a za same przygotowania do inwestycji podatnicy zapłacą okrągły milion złotych.

O rozrzutności polskich polityków można by pisać wypracowania. Nie jest żadną rewelacją, że parlamentarzyści chętnie wydają nie swoje pieniądze, przyznając sobie hojne nagrody, fundując okraszone atrakcjami wycieczki i spalając litry paliwa w rzekomo służbowych podróżach.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki kreśli optymistyczne wizje. Złożył kluczową obietnicę, chodzi o niezależność gazową

CZYTAJ DALEJ

Prawdziwą esencją rozpasania władzy stały się już kultowe słowa byłej premier Beaty Szydło, która z mównicy sejmowej broniła swoich ministrów, oświadczając, że "pieniądze po prostu się im należały". Mimo upływu czasu, dziennikarze "Faktu" dowodzą, że w mentalności naszych reprezentantów nic się nie zmieniło.

Kryzys nie straszny politykom

Trudne czasy, które nastały, mocno dotknęły po kieszeni przeciętnego Kowalskiego. W efekcie, nasze portfele pustoszeją w zawrotnym tempie, a zamrożona na stałym poziomie wypłata starcza zaledwie na pokrycie minimalnych potrzeb.

Na szczęście, Polacy nie są pozostawieni sami sobie i mogą liczyć na nieocenione rady rządzących i mentalne wsparcie. Zima nie musi być już straszna, jeśli tylko nazbieramy odpowiednią ilość chrustu do opalania, a i inflacja wydaje się być mniej problematyczna, gdy tylko "zaciśniemy zęby".

Będąc jednak poważnym, nie sposób nie stwierdzić, że pomysły te brzmią jak ponury żart, a ich autorzy dawno powinni zapaść się ze wstydu pod ziemię. Tymczasem oni, zamiast dać przykład obywatelom, przytulają kolejne tysiące, darowane sobie w ramach rekompensaty za "ciężką" pracę.

Parlamentarzyści skarżą się na poselski hotel

Skoro już o ciężkiej pracy mowa, to należy wspomnieć również o zasłużonym odpoczynku. Ten gwarantuje posłom wybudowany pod koniec XX wieku hotel, w którym niepochodzący ze stolicy parlamentarzyści mogą rozprostować kości po godzinach zasiadania w sejmowych ławach.

Niestety, ponad 20-letni budynek nie cieszy się zbytnią sympatią polityków i od lat trwają debaty nad zastąpieniem go nowym, bardziej komfortowym. Głównymi mankamentami mają być małe metraże, nieszczelne okna i brak aneksów kuchennych. Ten standard miał stać się nawet obiektem kpin jednego z austriackich parlamentarzystów, goszczących w pokoju posła Krzysztofa Tchórzewskiego z PiS.

Mimo tych niedogodności, z oferty hotelu wciąż korzysta ponad 200 posłów i senatorów. Koszt noclegu, który ponosi Kancelaria Sejmu, to zaledwie 116 złotych. Inną opcją jest wynajęcie mieszkania, nie droższego niż 3500 złotych miesięcznie.

Donald Tusk w ostrych słowach skomentował planowane podwyżki dla polityków

Donald Tusk w ostrych słowach pokazał, jak rząd rozdaje pieniądze w Polsce

CZYTAJ DALEJ

300 mln na nową inwestycję

Choć pole manewru już teraz jest dość duże, nie sprawiło to, że ucichły liczne narzekania polityków. Co więcej, uporczywe skargi przyniosły w końcu oczekiwany efekt, co oświadczyła szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Jeszcze we wrześniu ma zostać powołana komisja konkursowa, która wyłoni projekt architektoniczny nowego hotelu. W projekcie budżetu Kancelarii Sejmu na przyszły rok zaplanowano na ten cel na razie milion złotych. To pierwszy milion na tę inwestycję, bo w sumie ma pochłonąć ok. 300 mln zł. Hotel będzie mieć 460 pokoi.

To będą dwupokojowe studia z częścią sypialną i biurową – wyjaśniała Kaczmarska. Na tym nie koniec luksusów, bo zmęczeni posłowie i senatorowie będą mogli także korzystać z nowoczesnego basenu, udać się na wystawny obiad do restauracji i deser do kawiarni. W obiekcie nie może zabraknąć także innego ważnego miejsca, czyli kaplicy.

Dodatkowo, pod budynkiem wydrążony zostanie podziemny parking z 250 miejscami. Cały obiekt ma mieć trzy gwiazdki, ale na nocleg w jego zaciszu poczekać trzeba będzie długie pięć lat.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion

Wiadomości

Poszedł do Biedronki, cena mleka zupełnie go zaskoczyła. Zaraz podrożeją kolejne podstawowe produkty

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński opowiedział nietypową anegdotę o Niemcach. Padły zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Niebezpieczny incydent na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim. Kobieta nagle upadła na ziemię, szef PiS przerwał wystąpienie

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Mateusz Morawiecki wkrótce pożegna się z posadą premiera? Jarosław Kaczyński postawił warunek

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Wiadomości

W Nysie Jarosław Kaczyński bronił jak lew Przemysława Czarnka, padły niespodziewane słowa. "Pan minister walczy"

Czytaj więcej >
LPR

Wiadomości

Łódzkie: Automatyczna brama przytrzasnęła 3-latka, jego bliscy byli kompletnie bezradni. Chłopiec nie żyje

Czytaj więcej >